K velkému nadšení filmových fandů zavítá do města automobilů již potřetí festival dokumentárních filmů Jeden svět.

Ten je tradičně zaměřen na dokumenty, které se zabývají problematikou lidských práv a vším, co s tím může souviset. V Mladé Boleslavi ho můžeme vidět díky občanskému sdružení Téma dne, a to po celý týden od 19. března.

„Naším cílem je vzbuzovat u návštěvníků festivalu pocit spoluzodpovědnosti za chod společnosti, ve které žijí. Rádi bychom upozorňovali na to, že je potřeba snažit se ovlivňovat věci veřejné a nebýt lhostejní. Z tohoto přesvědčení jsme vycházeli i při koncipování doprovodného programu festivalu, “ říká Michaela Stránská, ředitelka festivalu.

V rámci festivalu budou mít diváci i letos příležitost zhlédnout řadu zajímavých zahraničních i domácích dokumentárních filmů, soustem pro fajnšmekry jistě bude hned úvodní snímek Pod sluncem tma.

Tento film režiséra Martina Marečka získal před pár dny prestižní ocenění Český lev v kategorii nejlepší dokument, a byl rovněž vyhlášen nejlepším českým dokumentárním filmem roku 2011 na filmovém festivalu v Jihlavě.  Po projekci je připravena beseda s režisérem a hlavními protagonisty snímku.

Doprovodný program

Velký úspěch sklízí tradičně i další akce, které festival doprovázejí.

Jednou z nejočekávanějších je slavná a cenami ověnčená inscenace brněnského divadla Reduta, Korespondence V+W v režii Jana Mikuláška. Bude uvedena v Městském divadle 23. března od 19 hodin.

Netradiční pojetí postihuje nejen soukromé radosti a bolesti dvou nejoblíbenějších českých herců,  ale i rozporuplnost a absurdity dvacátého století.

„Dopisy mají tu výhodu, že neobsahují obecně známá fakta, stokrát propírané informace, ale spíše všednodenní, zdánlivě zapomněníhodné detaily. Tento intimní žánr umožňuje vstoupit pisatelům do hlavy, spoluprožívat s nimi osudy a chápat je z jejich úhlu,“ říká autorka textu, Dora Viceníková.