Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Je důležité, odkud pochází kakao v oblíbené čokoládě

Mladá Boleslav - Už příští týden míří do Mladé Boleslavi takzvaná Čoko Tůr. Co to znamená? Povídali jsme si se Svenem Selbertem, koordinátorem mezinárodního turné čoko-auta v rámci kampaně Make Chocolate Fair! Za férovou čokoládu!

6.9.2014 4
SDÍLEJ:

Sven Selbert na Čokofestu (ve vysokém klobouku)Foto: Julia Gechter

Co je cílem kampaně Make Chocolate Fair a jak probíhá?

Obchodování s kakaem je v současné době velice neférově nastaveno. Pěstitelé v rozvojových zemích dostávají jen malé procento ze zisku prodeje čokolády, zatímco velkým zpracovatelům každým rokem připadá více a více. Tato nerovnost vytváří chudobu, což poté vede k dětské práci. Desítky evropských organizací poukazují na obchod s kakaem jako typicky neférový byznys. V kampani Za férovou čokoládu! se snažíme poukazovat na tento problém a vyslat jasný celoevropský signál nadnárodním zpracovatelům čokolády. Díky němu je jasné, že evropští spotřebitelé se zajímají o původ toho, co konzumují. Na toto se snaží poukázat i Čoko-Tůr, která má mezinárodní rozměr: máme 50 zapojených organizací ve 14 zemích. Za tři měsíce ujedeme s čoko-autem více než 10 tisíc kilometrů a cestou šíříme povědomost mezi spotřebiteli. Sbíráme hlasy jednotlivců, které poté necháme společně zaznít.

Jak turné probíhá a jak se do něj zapojuje Česká republika?

Čoko-Tůr je organizována a plánována čtyřmi hlavními partnery, z nichž v České republice je to pražská Ekumenická akademie. Tyto partnerské země mají mnoho různých kompetencí a koordinují turné v rámci dalších 10 zemí.

Jak se do kampaně mohou zapojit další lidé?

Kampaň je otevřená pro všechny občanské iniciativy a organizace, které by ji chtěly podporovat. Probíhá tři roky až do roku 2015. I pro jednotlivce je několik možností, jak se zapojit. Navštěvovat akce či sledovat aktivity online. I u vás v regionu jsou organizace do kampaně Za férovou čokoládu! zapojené. K dispozici jsou letáky, informační materiály a tematické brožury. Ten nejjednodušší způsob, jak se zapojit, je být uvědomělý spotřebitel a podepsat naši petici. Anebo napsat velkým zpracovatelům, aby jejich čokoláda byla férová s jasným původem kakaa.

Co je fair trade a proč je důležité ho podporovat? Podobné značky má dnes každá větší potravinářská firma, v čem se liší?

Fair trade je především nástroj a způsob jak přinést transparentnost do obchodních praktik. Nám spotřebitelům fair trade odpovídá na otázku, odkud a z jakých podmínek vzešel produkt, který kupujeme. Například si lidé mohou být jisti, že tolik milovaná čokoláda byla vyrobena podle základních standardů a není v ní pachuť dětské práce. Pro pracovníky z rozvojových zemí (např. drobní zemědělci) fair trade otevírá možnosti formovat družstva a školit se, čímž mohou zlepšovat kvalitu své produkce. V neposlední řade mají garantovanou minimální výkupní cenu a sociální příplatek. To vede k vyšším příjmům, zlepšování kvality života jednotlivců a komunit. Co se týče certifikací, je fakt, že na trhu je jich mnoho a to je pro spotřebitele matoucí. Na našich akcích se setkávám s mnoha účastníky, kteří právě v této oblasti hledají radu. Musíme si uvědomit, že firmy chtějí, abychom si kupovali jejich zboží, proto stále vytvářejí nová a nová „razítka kvality". Většina z nich však nedává smysl. V protikladu k tomu nezávislá certifikace fair trade opravdu pomáhá jak spotřebitelům, tak i farmářům z rozvojových zemí. Opravdový fair trade zaručuje nezávislou kontrolu pracovních podmínek a dalších nutných standardů. Je poté na nás, spotřebitelích, jaké označení si vybereme a zda někdy nedáme přednost lokálním potravinám a výrobkům.

AUTOR: MARKÉTA VINKELHOFEROVÁ

Autor: Redakce

6.9.2014 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Soukromá střední škola Maja uspořádala v rámci akce Mléko do škol svůj projektový den.
16

OBRAZEM: Maja měla Mléko ve škole

V rámci světového dne úrazu dorazily do Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi i dvě třídy dětí ze Základní školy Kosmonosy.
14

OBRAZEM: Děti se učily první pomoc, pak si prošly nemocnici

Ve středu v Deníku: prvňáčci ze ZŠ Brodce a ZŠ Bezno

Už ve středu pokračuje ojedinělý seriál Deníku, v němž se představí všechny děti, které letos nastoupily poprvé do školy. Prohlédněte si jejich rozzářené tváře plné očekávání nových vzrušujících zážitků. Ve středu 18. října pokračujeme fotkami usměvavých dětí ze ZŠ a MŠ Václava Vaňka Bezno a Masarykovy ZŠ a MŠ Brodce.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Boleslavské divadlo finišuje s premiérou

Mladá Boleslav – Na prknech Velké scény mladoboleslavského divadla se už tento pátek uskuteční další letošní premiéra. Bude jím hra Deburau.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení