Jméno Rudy Kulka má mnoho boleslaváků spojené s jazzovou hudbou. Rudy Kulka, hudební dramaturg, manažer, ale i moderátor, je člověk, který přivedl špičkový jazz do Mladé Boleslavi. Stojí za vznikem hudebního cyklu Jazz pro radost, ale i za projektem Jarní jazzové dny. A v nové akci, již příští měsíc, bude servírovat Jazz z domácí kuchyně.

„Jazz má v Mladé Boleslavi už dlouholeté zázemí. Jazzová aktivita byla ovšem přerušena za minulého režimu v roce 1975, kdy se konal v Domě kultury poslední Národní amatérský jazzový festival. Stále tu fungovala populární kapela Hot Club, to je jedna z nejstarších českých amatérských skupin. Letos tato kapela oslaví 45. výročí od svého vzniku. Další mladoboleslavská kapela Original Swing Band vznikla roku 2000. Pořád poslouchat ten samý styl není dobré, tak jsem se rozhodl, že do Mladé Boleslavi přivedu pro pestrost nabídky i jiné jazzové kapely,“ shrnul Rudy Kulka. Tak vznikl cyklus Jazz pro radost. Letos je to již pátý ročník, který se v restauraci Zlatá kovadlina koná. „Podařilo se mi napojit Mladou Boleslav na skvělý celostátní projekt Jazz do regionů, kde mají mladoboleslavští přátelé jazzu možnost vidět a slyšet kapely, které by jinak do Mladé Boleslavi nezavítaly. Projekt je založen na turné, během kterého kapely projedou některými městy u nás i na Slovensku. Je to také výborná prezentace našeho města, neboť po celé trase budou vědět, že i Mladá Boleslav má ráda jazz. Do Kovadliny mohu ale zvát jen malé formace. Dosud ve Zlaté kovadlině hrály české a slovenské kapely. Podařilo se mi dokonce vyjednat koncert jazzového tria ze Švýcarska, ten se uskuteční v květnu,“ upřesnil Rudy Kulka. Na podzim Mladou Boleslav navštíví zahraniční kapely z Maďarska, Polska i z Rakouska.

Ještě před tímto cyklem začala největší kulturní událost měsíce března - Jarní jazzové dny. „To jsme společně vymysleli s Michaelem Wollmannem. Domluvili jsme se s Vratislavem Houšteckým z Kulturního střediska Svět, ten nám vyhověl a Jarních jazzových dnů se ujal jako organizátor. Je to velká akce, kam jsme schopni pozvat i kapelu s většími finančními požadavky. Na letošních VI. Jarních jazzových dnech diváci uvidí a uslyší JH Big Band z Hradce Králové, Dixieland Messengers z Prahy, Jana Kořínka & Groove, kapelu Swing z Náchoda, Voxtet, Romana Pokorného s Fusion Bandem, Big Band Základní umělecké školy z Železného Brodu, F-Dur Jazz Band ze Zlína a chybět samozřejmě nebude zdejší Big Band Michaela Wollmanna s Evou Emingerovou.

Přání Rudy Kulky do budoucna je uspořádání řady koncertů v kostele svatého Bonaventury. „Je tam krásné prostředí. Tento nápad je ale na úplném začátku,“ prozradil své plány Kulka.