VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vytáhnout Boleslaváka na kulturu je dřina, říká šéf KS Svět

MLADÁ BOLESLAV - Vratislav Houštecký „vládne“ velké části kultury v Mladé Boleslavi. Radosti i strasti provázejí činnost všech středisek. Z čeho hřeje u srdce a co nutí v boleslavské kultuře k zamyšlení?

25.10.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Eva Kořínková

Kulturní středisko Svět čekají velké změny. V rámci nové koncepce města bude součástí nově vzniklé akciové společnosti Kultura města. I nadále se však počítá s činností, kterou pracovníci KS Svět zajišťovali – výstavami ve Sboru českých bratří, koncerty v rámci cyklu Folkparáda a také s promítáním filmů v rámci Filmového klubu i Kinokavárny Svět. O tom, jaký byl dosavadní rok a co KS Svět čeká, jsme si povídali s jeho ředitelem Vratislavem Houšteckým.

Folkparáda patří k vašim chloubám, jakou jste měli na koncertech návštěvnost?

Všechny koncerty Folkparády pořádané v prvním pololetí tohoto roku vykazovaly velmi dobrou návštěvnost. Sál Kulturního střediska Svět s kapacitou 220 míst byl takřka vždy vyprodán, velmi dobrou návštěvností se mohou pochlubit i koncerty pořádané v kině Forum. Návštěvnost samozřejmě pozitivně ovlivnila i ta skutečnost, že na tento abonentní cyklus bylo prodáno bezmála 130 abonentních vstupenek. Nerad bych však v souvislosti s naší činností stavěl na přední místo jen Folkparádu, těch akcí, kterými se můžeme pochlubit, je určitě mnohem více.

Dobrá. Tak ještě k té Folkparádě. Můžete stručně zhodnotit koncerty?

Bezesporu největším tahákem byl koncert zpěvačky Radůzy, která u nás odzpívala poslední koncert před narozením potomka. Koncert v kině Forum byl beznadějně vyprodán. Novinkou pak byl závěrečný koncert, který jsme umístili do prostoru areálu Michalovické Putny a vystoupila tam skupina Hop Trop. Potvrdili jsme si, že je to velice příjemné prostředí vhodné k podobným koncertům. Okolí zříceniny středověkého hradu navodilo vhodnou atmosféru.

V rámci Folkparády vystoupili Radůza, Žalman a spol, Nezmaři, Vlasta Redl a Hop Trop.
Na Michalovicích navíc ještě Dubia Fortuna, Pavel Dobeš a Pavlína Jíšová se skupinou Přátelé která v tomto romantickém prostředí pokřtila své nové CD . Jinak potvrzuji, že dělat kulturu v Boleslavi není lehké. Vytáhnout totiž Boleslaváka za kulturou, to je někdy opravdu dřina. Takže s koncerty na Michalovicích jsem byl spokojen tak z padesáti procent. Ta má nespokojenost směřuje právě k tomu, že by mohlo na akce chodit více lidí.


Další stránkou jsou koncerty vážné hudby.

Tyto koncerty už několik let pořádáme ve slavnostní aule Gymnázia Dr. J. Pekaře. Právě zde vystoupilo například Guarneri trio Praha nebo Wihanovo kvarteto, Mladoboleslavský komorní orchestr se pak představil ve Sboru českých bratří. Tento koncert byl ojedinělý, protože na něm bylo uděleno čestné občanství města Mladá Boleslav dlouholetému uměleckému vedoucímu orchestru a dirigentovi Josefu Novákovi.

A také tu jsou výstavy.
Za všechny bych zmínil dvě. Předně tu ke 145. výročí narození známého malíře Václava Březiny a výstavu Otevírání studánek vynikajícího fotografa Vladislava Krédla. Ta byla uspořádána k jeho 65. narozeninám.

Opět jste uspořádali Muzejní noc, akci, která si snad začíná nacházet své místo mezi lidmi.
To je pravda. Spojení se Škoda Auto Muzeem a Muzeem Mladoboleslavska ukazuje, že lidé mají zájem spatřit tahle místa. My jsme v rámci Muzejní noci otevřeli, stejně jako v minulém roce, prostory Sboru českých bratří a městského paláce Templ. Na tomto místě musím pro změnu všechny kulturymilovné Boleslaváky pochválit, přišlo jich opravdu mnoho a doufám, že nelitovali. Minimálně stejně úspěšná byla i další tradiční akce, kterou byl v pořadí již devátý Středověký jarmark.

A co máte před sebou?
Do konce roku nás čeká ještě několik velice zajímavých akcí. V prosinci, konkrétně pátého, vyvrcholí další část Folkparády, která začala v září koncertem skupiny Kamelot. V kině Forum se na Vánočním koncertu představí sourozenci Ulrychovi se skupinou Javory.

Je tam ještě nějaká další lahůdka?
Jistě, na programu takových lahůdek je více: skupina Žamboši, Ivo Jahelka nebo bluegrassová skupina Sunny Side. V oblasti vážné hudby vše vyvrcholí vánočním koncertem, na němž vystoupí vynikající česká sopranistka japonského původu Michiyo Keiko za klavírního doprovodu docenta Jaroslava Šarouna. Pokud se týče výstavní činnosti, právě v těchto dnech probíhá v městském paláci Templ mimořádně zajímavá výstava ilustrací a grafiky akademické malířky Olgy Vychodilové. Od 24. listopadu bude ve Sboru českých bratří otevřena předvánoční prodejní výstava Pod stromeček dáreček.

Co bude výstava nabízet?

Především tradiční předvánoční zboží: adventní věnce, vánoční vazby, keramické betlémy, keramické a hrnčířské zboží, sklo, perníky, vánoční ozdoby, drobné vánoční dárky.

Objeví se i Česká mše vánoční J. J. Ryby?
Ano. Ve Sboru českých bratří zazní ve scénickém zpracování a podání členů Komorního sboru Národního divadla 2. prosince od 19.00.

A co vánoční jarmark?
I ten už nyní připravujeme , uskuteční se v sobotu 8. prosince.

Bude to tradičně na Českobratrském náměstí?
Tento rok budou poprvé stánky rozmístěny od Českobratrského náměstí až k nově vybudovanému vysokoškolskému areálu.

Závěr roku bude také ve znamení konce kina Forum.
To máte pravdu. Kromě řady filmových titulů bude v tomto prostoru uveden i pořad Co jinde neuslyšíte, jehož hlavními protagonisty jsou Jan Kraus a Eva Holubová. Jako hosta si tentokrát přivezou novodobou čarodějnici, kartářku a chiromantku Marcelu Košanovou.

Když jsme u kina Forum, řekněte, jaká je jeho návštěvnost?
Takzvaně kus od kusu. Vratné lahve, Roming, Harry Potter, Gympl, to jsou filmy, kde se návštěvnost pohybuje ve stovkách diváků. A jsou pochopitelně tituly, kde to jsou pouze desítky diváků. Celkově za devět měsíců roku je ale návštěvnost velmi dobrá.

I když kino Forum skončí, pořád tu je v prostorách v Tylově ulici Filmový klub a Kinokavárna. Je to tak?
Ve Filmovém klubu máme průměrnou návštěvnost kolem 40 diváků, což je poměrně solidní. Zvýšený zájem jsme zaznamenali u filmů z Projektu 100. Tady samozřejmě budeme pokračovat v uvádění náročnějších představení. Chceme pokračovat i vzhledem k tomu, že ve městě vzniká vysokoškolské zázemí a námi uváděné filmy by mohly tuto vrstvu mladých lidí oslovit. Například celý měsíc listopad bude probíhat ve znamení 1. putovní přehlídky filmů Střední Evropa 2007.

Prostředí ale nepatří právě k nejluxusnějším.
To víme. Budova má již svá léta a náš kinosál určitě nemůžeme srovnávat s nově budovanými sály multikin či jiných kulturních zařízení. Pokud zůstane provoz v tomto sále zachován i s perspektivou dalších let, pokusíme se najít cestu, jak jej technicky dovybavit a zmodernizovat.

 

25.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Divocí koně na hradecké Plachtě.
18

OBRAZEM: Milovičtí koníci se přesunuli na východ

Videosouhrn Deníku – 20.–21. ledna 2018

Hod vánočním stromkem a stovky maličkých běžkařů: prohlédněte si videa víkendu

Labská stezka je nejlepším turistickým produktem

Střední Čechy - Labská stezka se po roce znovu stala držitelkou prestižního ocenění. 18. ledna na brněnském výstavišti získala 1. místo ve Velké ceně cestovního ruchu 2017/2018 v kategorii Nejlepší turistický produkt. Vede od pramene Labe v Krkonoších až k Severnímu moři u německého Cuxhavenu, dlouhá je téměř 1 300 kilometrů. Odborníci ji dokonce hodnotí jako fenomenální evropskou dálkovou cyklotrasu.

Záchranáři často vyjíždějí k zásahům, které nejsou pro ně

Střední Čechy /ROZHOVOR/ - Rychlost, odbornost, odvaha a pečlivost. Je mnoho povolání, která si od lidí vyžadují tyto vlastnosti. Povolání záchranáře k nim jasně patří. A to, že i záchranář „tvrdej“ chleba má, nám na začátku roku 2018 potvrdil ředitel Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Martin Houdek.

OBRAZEM: Výkon sezony zhasl Kometu

Mladá Boleslav – Skvělý zápas, podle slov trenéra Viktora Ujčíka dokonce nejlepší v této sezoně, odehráli hokejisté BK Mladá Boleslavi. Ti doma přestříleli silnou brněnskou Kometu poměrem 5:2 a dál živí reálné šance na předkolo play-off.

OBRAZEM: Na turnaj jeli všichni lokálkou

Kolomuty - Sportovní klub Sportovní Areál Kolomuty pořádal v sobotu tradiční povánoční nohejbalový turnaj trojic. Turnaj se uskutečnil v pronajaté nafukovací hale v Rohatsku, kam účastníci turnaje odjeli z Kolomut místní vlakovou lokálkou.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>