Po excelentním zahajovacím galavečeru, o kterém jsme vás včera informovali, se roztočí kolotoč 17 soutěžních českých a dalších evropských filmů. A také bohatý doprovodný program.

Bezesporu největším projektem šestého ročníku festivalu je však setkání všech československých Oscarů a jejich držitelů, případně jejich příbuzných či potomků. Ti všichni se mají sejít na Oscarové noci, která bude právě součástí zahajovacího ceremoniálu. Při něm na pódiu vystoupí například herečka Zlata Adamovská ověnčená diamanty za více než milion korun.

Jan Kuděla, ředitel festivalu, vysvětluje důvody, proč se „Oscaři“ sjedou do Mladé Boleslavi. „Ještě nikdy se nestalo, aby se všichni sešli na jednom pódiu. Byli to maximálně dva držitelé, více určitě ne,“ říká Kuděla.

A tak se na pódiu objeví první dětský Oscar pro devítiletého Ivana Jandla za drama Poznamenaní – sošku zapůjčil Národní filmový archiv. Boleslav uvidí Oscara za Obchod na korze tvůrců Jána Kádára a Elmara Klose, Oscara pro výtvarníka Theodora Pištěka za Amadea a architekta Karla Černého za výpravu ke stejnému filmu. Ale bude tu i oscarový triumf Jana Svěráka a jeho Kolji, ale také nejnovější česká radost – Oscar Markéty Irglové za píseň k filmu Once.
Ředitel Jan Kuděla prozradil, kdo z oceněných přislíbil účast: „Jsou to například Theodor Pištěk, Jiří Menzel, Karel Černý, syn Elmara Klose a sestra Markéty Irglové Zuzana, která zazpívá dvě písně,“ podotkl Jan Kuděla.

Filmový festival potrvá od 13. do 20. září, soutěžní filmy se budou promítat ve Škoda Auto Muzeu.

V multikinu CineStar v Bondy centru se objeví projekce filmů režiséra Jiřího Menzela. Česká televize se pak prezentuje svými filmy v Domě kultury.
Vstupenky na jednotlivá představení stojí 30 korun a jsou již v předprodeji.

Zítra se dozvíte kompletní program festivalu.