Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fuchsoviny Ireny Fuchsové: Intelektuálové

Střední Čechy - Známá spisovatelka a fejetonistka Irena Fuchsová pravidelně přispívá svými každodenními nevšedními postřehy do Deníku.

19.8.2010
SDÍLEJ:

Irena Fuchsová - spisovatelka, fejetonistka.Foto: archiv Ireny Fuchsové

Když mi bylo kolem dvaceti let, chodila jsem do kina s Jirkou a se Zdeňkem. Koncem šedesátých a začátkem sedmdesátých let jste mohli vidět v kinech doslova lahůdky! Často se nám dokonce sešly i dva vynikající filmy v jednom dni! Na Zálabí, v kině JAS, se hrála jedna lahůdka a ve Francáku, v kině OKO, se hrála druhá. Tak jsme šli od půl šesté do OKA, kde byly nepohodlné dřevěné lavice, a od osmi jsme šli do JASU, kde byly sedačky měkké. Když jsme kolem dvaadvacáté hodiny vyšli z kina, Zdeněk se odpojil a pospíchal domů do zálabské Ovčárecké ulice a já s Jirkou jsme šli po mostě přes Labe zpátky do města. Bydlela jsem kousek od mostu, v Husově ulici naproti knihovně, a Jirka musel až na sídliště. Vyšli jsme tedy z kina, Zdeněk se s námi rozloučil, zapálil si cigárko, splynul s davem lidí a my s Jirkou se rozešli k mostu. Měla jsem většinou plnou hlavu filmu a nikdy se mi moc mluvit nechtělo, ale Jirka chtěl většinou to, co jsme právě viděli, rozebírat. „Škoda, že nebyl barevný,“ řekl jednou, a já se na něho překvapeně podívala. „Byl barevný!“ Zastavil se s nezapálenou cigaretou v ruce a zakroutil hlavou. „Nebyl!“ „Byl.“ „Nebyl!“ „Byl.“ Nasupil se a rozčileně si zapálil. Já, tehdy ještě nekuřák, jsem ho pobaveně pozorovala, přesvědčená o své pravdě. „Já ho viděla barevný.“ Ušli jsme pár kroků, Jirka řekl, ty seš blbá, a pak už nepromluvil. U našeho domu zahučel, ahoj, a houpavým krokem, v oblaku cigaretového dýmu, mizel směrem k náměstí…

Od té doby jsem se setkala s několika dalšími intelektuály a situace se nezměnila. Já nerozuměla jim a oni nechápali mě. Ale jedna věc byla zajímavá. Když jsem se omylem nachomýtla do jejich společnosti a chvíli poslouchala jejich debatu, které jsem nerozuměla, počkala jsem si na vhodnou chvíli a vhodila jsem do ringu primitivní téma, jako například sraz spolužáků po mnoha letech. Vždycky se všichni chytili! Začali mluvit o srazech a já jim konečně rozuměla. Jednou jsem šla z podobné společnosti a můj přítel mi s úsměvem řekl, nebýt tebe, tak by se ani nepobavili…
S intelektuálem - dramaturgem jsem se setkala i v Činoherním klubu. Před lety si chtěl ode mě něco přečíst, tak jsem mu dala knihu, která mi právě vyšla, KDYŽ STARÉ DĚTI PLÁČOU. „To je stejně zajímavé,“ řekl mi druhý den. „Jak ty dokážeš jednoduchými slovy napsat tak silný příběh. Já to měl do půlnoci přečtené.“ Brala jsem to jako hodně velkou poklonu a od té doby jsem se s ním občas opatrně bavila. Sice jsem mu někdy nerozuměla, ale většinou jsme se domluvili.

V červnu, před dovolenou, jsme spolu mluvili o jednom jménu a mě zajímalo, jak asi vzniklo. „Mám doma takovou knihu, kde je všechno o původu jmen a tak podobně, podívám se ti,“ nabídl se mi a já byla ráda, doma totiž mám jenom takovou obyčejnou knihu o jménech JAK SE BUDE JMENOVAT, kterou jsem si pořídila před víc jak pětatřiceti lety. „A co to je za knihu,“ zeptala jsem se zvědavě a on mávl rukou. „Taková obyčejná kniha o jménech, jmenuje se JAK SE BUDE JMENOVAT.“

Zhrozila jsem se. Proboha?! Poprvé v životě jsem se shodla s intelektuálem! Uf! Doufám, že to bylo naposledy

19.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Soukromá střední škola Maja uspořádala v rámci akce Mléko do škol svůj projektový den.
16

OBRAZEM: Maja měla Mléko ve škole

V rámci světového dne úrazu dorazily do Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi i dvě třídy dětí ze Základní školy Kosmonosy.
14

OBRAZEM: Děti se učily první pomoc, pak si prošly nemocnici

Ve středu v Deníku: prvňáčci ze ZŠ Brodce a ZŠ Bezno

Už ve středu pokračuje ojedinělý seriál Deníku, v němž se představí všechny děti, které letos nastoupily poprvé do školy. Prohlédněte si jejich rozzářené tváře plné očekávání nových vzrušujících zážitků. Ve středu 18. října pokračujeme fotkami usměvavých dětí ze ZŠ a MŠ Václava Vaňka Bezno a Masarykovy ZŠ a MŠ Brodce.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Boleslavské divadlo finišuje s premiérou

Mladá Boleslav – Na prknech Velké scény mladoboleslavského divadla se už tento pátek uskuteční další letošní premiéra. Bude jím hra Deburau.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení