Už jste někdy viděli, nebo snad dokonce měli možnost ochutnat velké červené jablko s kometkou? Takové štěstí mělo několik lidí, kteří na Štědrý den zavítali na zámek ve Vinařicích. Dostali jej buď z rukou pěstitele, nebo majitele vinařického zámku Jaroslava Jelínka, při tradičním Vánočním troubení.

Za vznikem takovýchto jablek stojí zkušený pěstitel z Pěnčína. „Než jablko dozraje, tak na něj nalepí černou folii ve tvaru kometky, která se po uzrání jablek sloupne a vytvoří tak onu světlou kometku,“ popsal jablečnou záhadu pro Deník Jelínek.

Dříve jich podle jeho slov vznikalo velmi málo a určeny byly jen pro pár vyvolených. Teď už „kometových“ jablek vzniká daleko více a nechybí na štědrovečerním stole u řady odběratelů.

Nejen ve znamení jablíček se však nesl vánoční podvečer na zámku ve Vinařicích. Vše se ale původně mělo odehrávat venku na nádvoří. Deštivé štědrodenní počasí ale plány překazilo, a tak se vše muselo přesunout do prostorů vinařického zámku.

Hned u dveří čekal na příchozí punč. O pár metrů dál pak vánoční čas zpříjemňovalo troubení v podání Pražského žesťového kvarteta.

Návštěvníci také měli možnost odnést si domů keramické dárečky, vzniklé pod rukama klientů Psychiatrické léčebny Kosmonosy. K vidění byl i Betlém, kde stálo několik velkých dřevěných vyřezávaných postaviček.

Mnoho lidí si domů odneslo betlémské světlo. Někteří se pro něj i museli vrátit. Nepřející počasí jim totiž plamínek svíčky zhasl ještě před příchodem do auta.

„Atmosféra byla fantastická,“ zhodnotil večer Jaroslav Jelínek s tím, že kvůli přesunu akce z venku do zámeckého salónku, se vytvořila srdečnější atmosféra. Díky malým prostorám tak lidé měli daleko lepší kontakt s hudebníky, než by tomu bylo venku na nádvoří.