Letošní Středočeské kulturní léto navazuje na minulý ročník, jehož hlavním cílem bylo po dlouhé covidové pauze podpořit kulturní instituce. Přípravy tak vycházely z loňských zkušeností.

„Minulý rok návštěvníci velice ocenili možnost užít si koncerty či divadelní představení na venkovních prostranstvích našich muzeí a galerií. Ta byla původně vybrána z důvodu bezpečnosti při covidových restrikcích. Ve stejném konceptu nicméně pokračujeme i letos,“ uvedl na slavnostním zahájení Václav Švenda, radní pro oblast kultury.

Koller i Rusalka

Novinkou letošního Středočeského kulturního léta je zařazení oper. Mezi pravděpodobně ty nejatraktivnější bude patřit Rusalka, která se uskuteční 19. června u Památníku Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě. „Kde jinde by se opera měla odehrát než v místě, které skladatele inspirovalo k tomuto skvostnému dílu,“ dodal radní.

První kulturní zážitek je připravený na 4. Června. Odehraje se v zahradách Středočeského kraje, kde vystoupí David Koller. Přímo u Památníku Karla Čapka, kde se slavností uvedení akce odehrálo, se uskuteční hned čtyři představení.

Ředitelka mezinárodního hudebního festivalu Operní týden Kutná Hora Karolina Hromádková.
Operní týden: organizovat kulturní akce není jednoduché ani v klidných dobách

„To první proběhne 11. června a půjde o inscenaci vršovického divadla Mana Ve dvě na Kodaňské. A například 9. července Carmen Mayerová a Petr Kostka budou číst z Čapkova díla Jak se co dělá. Při této příležitosti navíc vystavíme dosud nevystavený unikátní Čapkův rukopis,“ prozradil ředitel památníku Zdeněk Vacek.

Nově na Točníku či u Svaté Barbory

Stejně jako loni se i letos návštěvníkům představí soubory Divadla bez zábradlí nebo smíchovské Švandovo divadlo. Bohatý program doplní rovněž dvě vystoupení cirkusových uskupení Cirk La Putyka a The Losers.

Oproti loňsku se rozšířila také nabídka lokalit, kde se bude program kulturního léta odehrávat. Nově si budou moci diváci užít hudební nebo i cirkusová vystoupení například v zahradách Galerie Středočeského kraje GASK s kulisami chrámu svaté Barbory v pozadí, nebo na nádvoří středověkého hradu Točník.

Busta režiséra Miloše Formana na rodném domě Miloše Formana v Čáslavi.
Čáslav se připravuje. První ročník festivalu Miloše Formana už je za rohem

Také letos bude akce propagována pod mottem Rozehrajte to s námi!, jehož příznačný název má veřejnost vtáhnout do děje a připravit jim jedinečný kulturní zážitek. Kompletní program, ale například i tipy na výlety v lokalitách, kde se jednotlivé události konají, lze najít na nedávno spuštěném webu. Celá kampaň a kompletní program byly vytvořeny ve spolupráci s řediteli jednotlivých příspěvkových organizací, které se akce účastní.