VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Za velkého zájmu začala výstava o legionářích

Mladá Boleslav – Zajímavá expozice bude k vidění až do 20. listopadu v muzeu Mladoboleslavska.

19.9.2011
SDÍLEJ:

Vernisáž výstavy o legionářích v muzeu Mladoboleslavska.Foto:

Za velkého zájmu veřejnosti se konala v prostorách Muzea Mladoboleslavska vernisáž výstavy Legionáři Mladoboleslavska.

Výstava je zaměřena regionálně a přibližuje významné i méně známé legionáře z našeho kraje, kteří v době první světové války bojovali v zahraničním vojsku za vznik samostatného československého státu.

Jen z Mladoboleslavska jich pocházelo zhruba 2500. Na zahájení výstavy přišel také senátor a historik Jaromír Jermář, znalci či ctitelé historie i příbuzní již zesnulých legionářů.

Po přivítání přítomných ředitele muzea Luďkem Benešem senátor Jaromír Jermář přiblížil ve stručnosti vznik a vývoj československých legií.

"Českoslovenští legionáři měli v sobě obrovský duch, obrovskou chuť bojovat za naši samostatnost a za naši svobodu, nejenom národní, ale i lidskou. Svědčí o tom i to, že se znovu vraceli do vojenských zákopů, ve kterých prožili často týdny, měsíce i roky. Uvědomme si, že ta první válka byla strašná. V první světové válce umíraly miliony vojáků. Žili ve špíně v zákopech po týdnech, často o hladu a žízni. Musíme si uvědomit, jakou museli mít touhu po té svobodě, že se znovu do vojenských zákopů vraceli,“ řekl Jermář.

Vylíčil ve zkratce i další nelehký osud legionářů, kteří přežili válečné útrapy a museli často čelit totalitním režimům.

Poté pohovořili o výstavě a její přípravě Jiří Filip a Tomáš Pilvousek z Jednoty Československé obce legionářské v Mladé Boleslavi. Vyjádřili také díky všem, kteří pro tuto výstavu zapůjčili často unikátní exponáty. Poděkovali také za pomoc v bádání a přípravě výstavy neteři popraveného legionáře Aloise Štorcha Věře Lochmanové.

Návštěvníci se na této výstavě dozvědí o jednom z nejslavnějších legionářů br. Aloisi Štorchovi z Nové Vsi u Bakova, který padl po nezdařené obojživelné operaci v severní Itálii, o francouzském legionáři br. Jaroslavu Linajovi, veliteli boleslavských četníků, který padl pro svou odbojovou činnost v druhé světové válce či o Sergeji Řehounkovi z Mělnického Vtelna, který ve slavné bitvě u Zborova došel s prostřelenou plící až k druhé rakouské zákopové linii, než dovolil, aby byl ošetřen.

Bez zajímavosti samozřejmě nejsou ani další hrdinné osudy legionářů z různých koutů Mladoboleslavska, s nimiž výstava seznamuje veřejnost. Opomenuta nejsou ani témata obecnější, jakými je vývoj zahraničního diplomatického odboje představovaného T. G. Masarykem, Edvardem Benešem a M. R. Štefánikem, připomenuta je i významná role domácího odboje včele s efektivní zpravodajskou sítí zvanou Maffie.

Základní informace se návštěvníci dozví i o vzniku a vývoji jednotlivých legií, osudech legionářských pomníků na Mladoboleslavsku, roli místních legionářů za druhé světové války či o rozsáhlém boleslavském Muzeu odboje, které za druhé světové války záhadně zmizelo.

Výstavu doplňují mnohdy zcela unikátní předměty. Od legionářských stejnokrojů a zbraní, dokumentů a fotografií až po další doklady boje a občanské činnosti legionářů. Nechybí zde ani věrně zobrazená figurína vojáka v zákopu.

Výstava je realizována na základě spolupráce Jednoty Československé obce legionářské v Mladé Boleslavi, Klubu přátel pplk. Karla Vašátky a Muzea Mladoboleslavska. Výstava potrvá do 20. listopadu.

19.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipsport extraliga: BK Mladá Boleslav - HC Kometa Brno.
24

OBRAZEM: Výkon sezony zhasl Kometu

V Kolomutech u Mladé Boleslavi se konal povánoční nohejbalový turnaj. Tradiční.
32

OBRAZEM: Na turnaj jeli všichni lokálkou

Řehořková se kvalifikovala na olympiádu mládeže

Mladá Boleslav - Krasobruslařsky BK Kraso Mladá Boleslav navázaly na výborné podzimní výkony a daly o sobě i tentokrát vědět. Třináctiletá Soňa Řehořková byla za Středočeský kraj nominovaná na VIII. ročník Zimní olympiády dětí a mládeže, která se na přelomu ledna a února bude konat v Pardubickém kraji. 

OBRAZEM: Otužilci závodili v ledové Jizeře

Mladá Boleslav - Teplota vody jen lehce přes dva stupně, na břehu pak pouhé čtyři. Pro některé smrtící kombinace pro plavání, pro více než padesátku otužilců naprosto ideální kombinace pro sobotní plavecké závody v Jizeře.

Přivítejte s námi na světě další miminka narozená v minulých dnech

Mladá Boleslav - Přivítejte s námi na světě další miminka narozená v minulých dnech v mladoboleslavské porodnici. Přestože víme, že každé miminko je krásné, můžete hlasovat v naší anketě o miminko týdne.

OBRAZEM: Na Plachtě vypustili divoké koně. Pomohou prostředí

Hradec Králové /FOTO/ - V lokalitě Plachta na okraji Hradce Králové v sobotu vypustili čtyři divoké exmoorské koně, kteří pastvou pomohou udržovat životní prostředí pro vzácné rostlinné i živočišné druhy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>