Domov seniorů v Olbrachtově ulici v Mladé Boleslavi, středa odpoledne. Malá místnost v přízemí budovy je od hlavního vchodu vzdálená jen pár desítek metrů. Běžně slouží jako terapeutická místnost. Tento den je tomu ale jinak, a to už dva roky.

Co se za dveřmi děje, je slyšet už z dálky. Několik obyvatelek domova se tam pravidelně setkává proto, aby si pořádně zazpívaly. Za vším stojí Božena Krišťanová. „Celý život jsem učila děti a i poté jsem chtěla s dětmi pracovat. Nakonec jsem se stala dobrovolnicí v Domově seniorů,“ říká k celé pěvecké myšlence Krišťanová. A její nápad se obyvatelkám domova okamžitě zalíbil.

Zazpívat si pravidelně jednou týdně vyráží třináct žen. Dohromady jim je úctyhodných 1088 let! Nejstarší z nich je Božena Rejmanová, které je 95 let. „Od dětství strašně ráda zpívám. V rodině jsme zpívali každý den už od rána. I teď se ráno probudím a už si zpívám,“ říká Rejmanová s tím, že kvůli chrapotu nemohla dvakrát na setkání přijít. „Strašně mě to mrzelo, že jsem nemohla přijít. Ale to zamrzí každou z nás…“ dodává paní Rejmanová.

Mužská posila zde však chybí. „Nechtěj mezi nás. Asi se nás bojí,“ usmívá se další z žen, která si chodí pravidelně se svými přítelkyněmi zazpívat. Přestože v Domově seniorů v Mladé Boleslavi pobývá společně se svým manželem, zpívat chodí sama. „Ale vždy mi připomíná – dneska je středa, nezapomeň, zpíváte,“ říká Květa Lapáčková.

Každou středu se zpívá skoro dvě hodiny, ale jak všichni shodně říkají, často je to málo. Když je totiž v repertoáru okolo tisíce písniček, nějakou dobu to zabere. A podle čeho písničky vybírají? Není to tak, že by si během týdne připravily seznam těch, na něž mají právě chuť. Celé setkání začíná malým povídáním. Stačí jedno slovo, které mnohdy připomene název některé z písniček. A už se zpívá. I když občas domácí úkol seniorky dostávají. Připravit si tu písničku, která dlouho, nebo ještě vůbec nezazněla.

Jak také říká Krišťanová, i přes pečlivě sestavený seznam se vždy najdou ty, které tam chybí. A navíc, všechny písničky znají zpěvuchtivé obyvatelky Domova seniorů v Mladé Boleslavi nazpaměť. Jsou mezi nimi známé české lidové, ale i ty dětské. Všechny však potěší stejně.

Zatímco někteří zpěváci pečují o svůj hlas konzumací syrových vajíček, takové metodě tady nikdo příliš neholduje. „To nepotřebujeme. Hlas už máme pořádně vyzpívaný,“ říká jedna z přítomných žen. Teď už se všichni společně připravují na příchod Vánoc. To Domovem seniorů v Olbrachtově ulici v Mladé Boleslavi budou znít písně především v duchu vánočním…