Nejnovější dokument režiséra Martina Marečka byl před pár dny oceněn prestižní cenou Český lev jako nejlepší dokumentární film roku 2011, a zároveň ho vybrali jako nejlepší snímek také diváci na festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě.

Pod sluncem tma (Solar Eclipse) zavede diváky do zambijské vesnice Masuku, kde v roce 2006 čeští rozvojoví experti Milan Smrž a Tomáš Tožička realizovali projekt elektrifikace areálu školy s nemocnicí. Po deseti letech se oba do Zambie vrací a ke svému zděšení nachází svůj důmyslně vybudovaný systém v troskách.

„Tento dokument odhaluje nejrůznější úskalí rozvojové pomoci zcela otevřeně a bez vytáček, přičemž využívá prvky humoru a nadsázky. Jak si rozvojoví experti se situací poradí, se zájemci dozvědí nejenom během projekce, ale problematiku mohou prodiskutovat přímo s protagonisty filmu i režisérem Martinem Marečkem, kteří přijedou mladoboleslavský festival osobně zahájit,“ říká Michaela Stránská, dramaturgyně Jednoho světa v Mladé Boleslavi.

Přestože jde o dokument na vážné téma, nechybí v něm ani humor a příjemná nadsázka.

Režisér Mareček o svém nápadu říká: "Oba protagonisty znám mnoho let, projekt elektrifikace osady jsem sledoval a říkal jsem si, že je to dobrá příkladová studie rozvojové pomoci a vůbec i téma energie, obnovitelných zdrojů. A když jsem zjistil, že se tam chystají úplně naposledy, tak jsem neváhal a vydal se do Masuky s nimi. Filmem jsem chtěl především říct, že struktura, do které vstupujeme, má často jiné zákonitosti, jiné potřeby a lidé nejsou a priori nespokojení."

Režisérovi se zde povedlo u dokumentárních filmů nepříliš časté spojení, totiž že je jeho snímek oceňován jak filmovými kritiky, tak diváky. O tom svědčí i velmi vysoké hodnocení na stránkách Česko-Slovenské filmové databáze, kde mu filmoví fandové dali 81 procent.

Pod sluncem tma není ani tak o Africe, jako o Evropanech v ní. Konfrontuje myšlení diváků s africkými reáliemi a potutelně ukazuje nepopulární přístupy k rozvojovému aktivismu. Určitě si tenhle film nenechte ujít!