Již za několik dní odstartuje velkolepá novinka. Nová multimediální expozice v paláci Templ v Mladé Boleslavi.

A Boleslavský deník vám jako první přináší exkluzivní fotografie z instalace expozice. Tu budou moci zájemci však poprvé naživo zhlédnout až v pondělí 22. února od 17 hodin.

Novinka v Templu je audiovizuální projekt, který moderním způsobem mapuje a prezentuje archeologické objevy a významné historické památky Mladé Boleslavi. To však není vše. V projektu je zahrnuto i okolí města a oblast Českého ráje.

Návštěvníci Templu budou mít možnost například zjistit informace u elektronických terminálů či pustit si dokumentární filmy. V místnosti respiria u recepce pak bude velkoplošná obrazovka. Zde zájemci mohou zhlédnout dokumenty z různých akcí, vernisáží a kulturního života v Mladé Boleslavi. Součástí novinek bude i nová expozice se zbrusu novými vykopávkami.

Jak za realizující společnost Kultura města Mladá Boleslav uvedl ředitel Pavel Filip, v celém systému jsou využity nejnovější technologie. Těmi jsou právě moderní informační terminály, dotykové obrazovky, nové dataprojektory nebo speciální plazmová obrazovka pro podlahovou projekci.

„O inovaci expozice v Templu se hovořilo již dříve. Naším autorským vkladem je navíc pojetí celé multimediální prezentace – vytvořili jsme ji co nejvíce atraktivní, blízkou dokumentárním filmům, a navíc tak, aby poskytovala návštěvníkům možnosti voleb programů a byla interaktivní,“ uvedl Pavel Filip.

Do tohoto projektu se zapojili filmoví tvůrci David Borozidis a Jan Chramosta. Do vědecké části pak významní archeologové a historikové – Jiří Waldhauser, Pavel Sosnovec, Filip Krásný a Karel Herčík. Filmový materiál vznikal za osobní účasti těchto odborníků. Měli tak možnost osobně prezentovat výsledky svého bádání. „I v tom vidím originalitu tohoto pojetí – nálezy nejsou prezentovány anonymně, návštěvníci expozice tak uvidí ty osoby, které se na objevech skutečně podílely,“ podotkl Filip.

Návštěvníci Templu tak mohou díky dokumentárním filmům navštívit řadu míst od boleslavského hradu či keltskou jeskyni v Českém ráji.

Jak za Městský palác Templ uvedla Alena Nastoupilová, je plánováno další pokračování projektu. „Do terminálů se v budoucnu budou vkládat další nové materiály,“ uvedla Nastoupilová. Obsah se tak bude stále rozšiřovat. Plánuje se například doplnit expozici o oblíbené Procházky s historikem Karlem Herčíkem.

V Městském paláci Templ již byla audiovizuální část expozice instalována v roce 2000. Nyní však vznikl zcela nový audiovizuální projekt, který, jak už bylo zmíněno, mohou zájemci zhlédnout v pondělí 22. února od 17 hodin.