Nová tříletá expozice představí designéry, jež mají nějaký vztah k Mladé Boleslavi. Opírá se především o zapůjčené vzácné designérské kousky od Václava Krále z Mladé Boleslavi, ale představuje i zajímavé počiny dalších designérů, kteří pracovali či pracují pro automobilový průmysl ve Škodě Auto.

„Upřednostňuji design, ne styling, jak jsme si dnes zvykli designu říkat. Mezi nimi je totiž dost podstatný rozdíl. Měnit barvu kuchyně to je styling, design – to je vymyslet nový kuchyňský nástroj, který bude dobře pracovat,“ řekl kurátor výstavy Vít Weber.

Expozice si klade za cíl představit umění designu v co nejširších souvislostech. „Designéři umí své myšlenky nejen zachytit na papír, ale vidí je i trojrozměrně včetně všech výpočtů, statického zabezpečení, odporu vzduchu a já nevím čeho všeho ostatního. Přesto patří design do výtvarných disciplin. Jeho vznik úzce souvisí se vznikem továrního průmyslu,“ řekl kurátor výstavy Vít Weber.

Pozorný návštěvník se bude moci dozvědět o designu naprosto vše – na panelech je zachycena jeho definice i období vzniku.

Na jednotlivých panelech nebo ve vitrinách pak bude moci zhodnotit designérské práce Václava Krále, jeho syna Jiřího, Václava Capoucha, Stanislava Kováře a dalších. K vidění je například vozítko s rekordně nízkou spotřebou, ukázky textilního designu, speciální hodinky pro motorkáře, skleněná vitráž, různé zajímavě tvarované užitkové předměty i ukázky volné tvorby designérů. Galeristka Linda Ortová zdůrazňuje, že je cílem průběžně výstavu obohacovat různými ukázkami dalších, především mladých designérů.

V příštím roce by mohly vznikat v prostorách empor workshopy, určené pro střední školy a dokonce by měla být vyhlášena designová soutěž, do níž by se školy mohly přihlásit.