Komedie nejklasičtějšího ražení, podmanivé monodrama, detektivka podle Agathy Chtistie, romance, životopisné drama a navíc původní český muzikál. Ze samotného výčtu žánrů, s nimiž se diváci Městského divadla setkají v aktuální sezóně, je jasné, že letos se divadlo zavděčí snad opravdu každému. Na co se můžeme těšit v první půlce sezóny?

Začátku zkoušení Balady pro banditu, kterou hostující režisér Petr Veselý uvede s upravenou hudbou, jsme se věnovali v úterním vydání. V hlavních rolích se představí Petr Mikeska a Nina Horáková. Nám se podařilo zjistit zajímavou skutečnost, že Mikeska si Nikolu Šuhaje střihne už podruhé. Poprvé to bylo před třinácti lety v Mostě.

Druhou inscenací této sezóny bude Pygmalión G. B. Shawa.

„Klasická komedie tu nebyla už dlouho a my ten dluh vůči divákům cítili. Pygmalión jsme měli v merku už několik sezón, ale pokaždé jej něco vytlačilo," vysvětluje jeden z tvůrců dramaturgického plánu a umělecký šéf divadla Pavel Khek.

Kdo se představí v rolích květinářky bez vychování Lízy Doolitlové a profesora lingvistiky Higginse, jenž se z dívky ulice pokusí udělat prvotřídní dámu? To zatím divadlo nechce prozradit. Jistá však je osoba režiséra, tím bude Petr Mikeska.

Po syrovější Baladě pro banditu si soubor před Vánoci užije legraci a snad i pohodové zkoušení. Premiéra se uskuteční 12. prosince.

„Zatímco nahoře se bude zkoušet Pygmalión, já se tady na malé scéně budu pokoušet vytvořit zaoceánskou loď, která se bude různě hýbat a kymácet. Hlavním a jediným hrdinou hry 1900 je totiž muzikant, který vypráví o svém příteli, geniálním pianistovi, jenž prožil celý život na zaoceánském parníku. Můžu slíbit velmi silný emocionální zážitek," vypráví Khek.

Inscenace bude zajímavá také tím, že v ní budu hrát pouze jediný herec, kterého doprovodí profesionální klavírní virtuos.

Premiéra na malé scéně je naplánovaná na 23. leden. My už se nyní nemůžeme dočkat.

A to v druhé polovině sezóny divadlo uvede Vraždu na faře v režii Heleny Glancové, Ondinu, tedy dospělejší verzi příběhu Malé mořské víly, v režii Martina Vokouna a životopisného Chaplina s Matoušem Rumlem v hlavní roli.