Minimálně půl roku práce mají za sebou členové divadelního souboru Dobrovít. Připravovali totiž 60. Pojizerské hry.
Tomáš Sedláček, jeden z organizátorů, řekl: „Ke konci roku obešleme soubory, na kterých jsme se společně domluvili.“
Jak dobrovický soubor vybírá účastníky Pojizerských her? „Některá nová představení vidíme během roku a zalíbí se nám natolik, že soubor pozveme. Jiné soubory velice dobře známe, takže není možné je nepozvat. Jsou tu soubory, které tu vystoupí například už potřinácté,“ doplnil Sedláček.


Na festival Pojizerské hry se hlásí stále nové soubory, proto musí domácí soubor Dobrovít dobře vybírat a hlavně kombinovat. „Také tu platí pravidlo Kdo dřív přijde, ten dřív mele. Dříve přihlášený má samozřejmě přednost v jím zvoleném termínu. Každý má volno v jiné datum, proto musíme různě kombinovat. Přesto se občas bohužel stane to, že musím přihlášenému souboru sdělit, že termín, kdy má volno, je už obsazen. To se každý rok stává u jednoho až dvou souborů. Kdokoliv chce na Pojizerských hrách účinkovat by proto v žádném případě neměl s přihlášením váhat “ upřesnil Tomáš Sedláček.

Letošní Pojizerské hry nabídnou celkem šestnáct představení. Vstupenky lze zakoupit na pokladně Městského divadla, permanentky jsou k prodeji v dobrovické drogerii.

Tři otázky pro starostu Dobrovice Josefa Hrobníka

Jaká je historie Pojizerských her?


Pojizerské hry založili tři místní ochotníci. Pánové František Pavlas, Karel Man a Míla Fadrhons se na jaře roku 1949 rozhodli, že uspořádají okresní přehlídku souborů. Přehlídka se tehdy uspořádala ve venkovních prostorách dvora obecního úřadu. Účinkující i diváci zmokli, ale představení nebylo přerušeno, jen přesunuto do divadla. Pojizerské hry od té doby měly léta hubená i tučná. Řekl bych, že Pojizerské hry právě prožívají léta tučná. Přiznám se, že před zhruba dvanácti lety jsem měl obavy, zdali tato zábava bude mít své příznivce. Ale ukazuje se, že má. I v dnešní přetechnizované době. Dnes je spousta druhů zábavy, proto mě těší to, že souborů neubývá a hlásí se další. Jsem rád, že Pojizerské hry si nadále drží velikou přízeň diváků. To ani nemluvím o dobrovickém souboru. Jeho premiéry jsou vyprodané, tak musí hru uvést alespoň ve třech reprízách.


Navštěvujete Pojizerské hry?


Sice nechodím na všechna představení, která Pojizerské hry nabízejí, ale když mám čas, tak na nějaké představení zajdu. Samozřejmě že na dobrovické ochotníky chodím pravidelně.


Pojizerské hry slaví 60 let. Plánuje Dobrovice nějaké oslavy?


Neplánuje. Spíše jsme na podzim oslavili 175. výročí dobrovického divadelního souboru Dobrovít, kde jsme také ocenili dlouhodobé členy Dobrovíta. Ani k 60. výročí nechystáme vydat nějakou brožuru, protože ta vyšla před šesti lety, tak bychom se opakovali. S Dobrovítem jsme se dohodli, že další brožuru necháme vydat k dalšímu kulatému výročí.

Program Pojizerských her

7. května od 20 hodin František Cimer: Rozmysli si, Mařenko aneb Kmotr Šmodrcha (DS Tyl, Horní Stakory)
8. května od 20 hodin J. Š. Kubín, P. Vašíček, M. Král: Vo tom čertů rojení aneb Přijďte pobejt čili Starej Havlík vymazuje (1. neratovická divadelní společnost, Neratovice)
9. května od 15 hodin Vladislav Vančura: Kubula a Kuba Kubikula (DS Klicpera, Sadská)
9. května od 20 hodin Petr Matoušek & Comp.: Pít, či nepít aneb To je, oč tu běží (Divadýlko na dlani, Mladá Boleslav)
15. května od 20 hodin J. N. Oldman, J. E. Young: Ezop (DS Jiří, Poděbrady)
16. května od 15 hodin Jaroslav Žák: Škola, základ života (DS Právě začínáme, Horní Počernice)
16. května od 20 hodin Aldo Nicolai: Tři na lavičce (DS Erben, Žebrák)
23. května od 15 hodin Pavel Doležal: Čarodějnická pohádka (DDS Dobrovít, Dobrovice)
23. května od 20 hodin Alan Ayckbourn: Kdepak jsi byl/a dnes v noci? (DS Klicpera, Sadská)
28. května od 20 hodin M. Camoletti: Létající snoubenky (DS Právě začínáme, Horní Počernice)
29. května od 20 hodin bratři Čapkové: Ze života hmyzu (DS Jiřího Voskovce, Sázava)
30. května od 15 hodin Jan Werich, Gustav Skála: Lakomá Barka (Vlastenecký divadelní soubor Vlastík, Vrchlabí)
30. května od 20 hodin J. P. Alegre: Agnes Belladone (DS Havlíček, Neratovice)
31. května od 15 hodin Dana Tichá: Karkulka (DS Hvězdička TJ Sokol, Benátky nad Jizerou)

Historie souboru Dobrovít

Tento soubor patří mezi nejstarší ochotnické spolky v Čechách. Byl založen roku 1833, v době vrcholícího národního obrození, dobrovickými měšťany, vedenými krejčím Josefem Seemanem, zednickým mistrem Františkem Vomáčkou a pomocníkem ranhojiče Hynkem Kapičkou, aby sehrál komedii „Der Wirwar“ pro zámecké panstvo. O rok později však už členové souboru hráli pro své sousedy hry v češtině a výrazně tak přispěli ke kulturnímu vzestupu obce (později mj. přispěli i k založení městské knihovny).
Od té doby pracuje soubor téměř nepřetržitě - s odmlkami v době tzv. bachovského absolutismu a během světových válek - do dnešních dob. Každý rok soubor nacvičuje premiéru alespoň jedné nové hry pro dospělé diváky, hru pak několikrát reprizuje na domácím jevišti a hostuje s ní na pódiích partnerských souborů. V posledních desetiletích se věnuje i práci s dětskými herci, kteří pravidelně nacvičují hru pro své vrstevníky.
⋌Zdroj: dobrovit.sweb.cz