Sobota 22. května a neděle 23. května. Tato dvě data se nesmazatelně zapsala do historie města Dobrovice. Tisícovkám návštěvníků se tajil dech při návštěvě nově otevřených Dobrovických muzeí a nově zrekonstruovaného Palackého náměstí.

V sobotu vedly kroky bezmála dvou tisíc lidí do areálu Muzea cukrovarnictví, lihovarnictví, řepařství a města Dobrovice. Ludmila Radková, ředitelka muzeí, byla mile překvapena hojnou účastí. „Jsem překvapena, ale doufali jsme ve vysokou návštěvnost. Jsme skutečně unikátní muzeum a máme co nabídnout,“ uvedla s tím, že již v pátek za sebou měla muzea první zahraniční návštěvu. Tou byli francouzští akcionáři, kteří rovněž po zhlédnutí areálu neskrývali nadšení.

Nejen nové prostory a expozice muzeí byly pro návštěvníky v sobotu připraveny k nahlédnutí. Lidem akci zpříjemnil i kulturní program, který byl slavnostně zahájen vystoupením mažoretek a příjezdem knížete Karla Anselm Thurn – Taxise v podání Divadýlka na dlani.

Během slavnostních projevů generální ředitel Cukrovarů a lihovarů TTD Oldřich Reinbergr všem přítomným přiblížil dobu a průběh stavby muzeí, která trvala od září 2008 až do listopadu 2009. „Na počátku minulého století bylo na našem území 270 cukrovarů a republika produkovala sedmnáct procent světové výroby cukru! Tato čísla si nepochybně zaslouží, aby je historie zaznamenala,“ řekl Reinbergr.

Dobrovickým muzeím přišel popřát rovněž vše nejlepší mistr svého řemesla, cukrovarník Jiří Linhart (102). „Jsem rád za tuto příležitost, některé z mých vzpomínek, zážitků a zkušeností neupadnou v zapomenutí. Jsem rád za myšlenku muzeí, která odkrývá slávu cukrovarnického řemesla, pro Českou republiku kdysi tak významného. Ať český cukr zůstane stále pojmem,“ uvedl Linhart.

Nejen veřejnost, ale i lidé, kteří za jednotlivými expozicemi stojí, se v sobotu přišli na otevření muzeí se zájmem podívat.

Muzea v Dobrovici si v sobotu například přijela prohlédnout i Anna Šťastná ze Základní umělecké školy v Mladé Boleslavi, která se s žáky podílela na expozici řepařství simulací růstu řepy.

„Myslím si, že se zde odvedl velký kus práce. Viděla jsem tyto objekty před rokem, tehdy byly v rozvalinách. Je neuvěřitelné, co se za ten čas udělalo,“ řekla Šťástná.

Součástí slavnostního otevření muzeí byl večerní průvod dětí s lampiony na náměstí, vypuštění létajících přání, ohňová show a následné předání štafety oslav městu Dobrovice.

V neděli 23. května se tak návštěvníci rovněž mohli zúčastnit slavnostního otevření revitalizovaného Palackého náměstí. Do města opět proudily tisíce lidí. Součástí oslav byl staročeský jarmark, taneční a hudební vystoupení či rozhovory. Obzvláště dětští návštěvníci si pak užili historického vlaku taženého parní lokomotivou, kterou se všichni zájemci mohli svézt.

Slavnostní večer pak byl v Dobrovici korunován koncertem Orchestru pardubických filharmoniků a smíšených sborů Dobrovan, Stojmír – Bendl a Ještěd. Oči přítomných se pak ve večerních hodinách mohly pokochat slavnostním rozsvícením fontány se zvukovými a světelnými prvky. Slavnosti byly v Dobrovici důstojně ukončeny velkolepým ohňostrojem.