Nabídka je rozmanitá. „Naplánovány jsou speciální prohlídky běžně nepřístupných prostor, oživené kostýmované prohlídky, koncerty nebo odborné přednášky,“ připomněl Pospíšil.

Aktuální je nyní ve středních Čechách pozvánka správy kláštera Sázava, která reaguje na velký zájem o speciální prohlídky od sklepů přes půdy až na vyhlídkovou věž předtím, než v těchto prostorách začne rekonstrukce. Na všechny zájemce se nedostalo, a tak v sobotu nabízí další příležitost. Obhlédnout běžně nepřístupné prostory, které se po obnově změní k nepoznání, však mohou přijít jen zájemci, kteří si prohlídku předem zarezervovali. Zájemci bez dojednaného termínu už neuspějí: všechny prohlídkové časy jsou plně obsazeny.

Předchozí rezervace je také nutná na zámku Konopiště, kde na svátek sv. Václava – 28. září – chystají odpolední a večerní mimořádné prohlídky věže Václavky. Ta je často spojována s nejslavnějším vězněm, který v ní pobýval – českým králem Václavem IV. Z podstatné části se tato věž zachovala v podobě, jakou měla při zakládání hradu ve 13. století, přičemž návštěvníci si ji budou moci prohlédnout od suterénu po krov. Opět tedy mají příležitost dostat se do míst, kam se běžně nepodívají. Zároveň se návštěvníci mohou těšit na krásné výhledy z věže a na představení zajímavostí ze života sv. Václava a jeho babičky sv. Ludmily; včetně živých obrazů.