V loňském roce jelo Divadýlko na dlani do Hronova s tragikomedií Všichni jsme herci. Letošní představení o Maryše vzniklo po dlouhých úvahách o vytvoření inscenace, ve které by mlynář Vávra nebyl zloduch, který Maryšu týrá. Autor, principál a režisér v jedné osobě Petr Matoušek tedy napsal příběh, který se na celý původní děj dívá z trochu jiného úhlu a pohrává si i s myšlenkou šťastného konce.

Zatím je hra dobře divácky přijímaná. Ochotníci ji totiž předvedli už na přehlídce Divadelní piknik Volyně. A návštěvníci byli nadšení. „Lidé nám po představení za Vávru děkovali v obchodě, v hospodě i na záchodě. Bylo to moc milé, zvlášť na tom záchodě,“ popsal reakce Petr Matoušek.

Ten za představení dokonce od poroty získal také čestné uznání za scénář. Soubor dostal ale ještě další odměnu a to cenu za vyrovnané herecké výkony. Velkou odměnou bylo ale také doporučení právě na Jiráskův Hronov.

Bezprostředně po odehrání se navíc objevilo pět zájemců, kteří si divadelníky objednali do svých kulturních domů a divadel. „V Hronově jsem s Divadýlkem na dlani byla už vloni, ovšem jako zvukař a osvětlovač. Při představě, že jsme se tam letos dostali znovu a já budu tentokrát na prknech a v roli Maryši, mám husí kůži,“ okomentovala postup na přehlídku Tereza Juhaňáková, představitelka hlavní ženské postavy.

Hra Vávra aneb Všechno, co jste chtěli vědět o Maryše a báli jste se Mrštíků zeptat bude kromě festivalu k vidění i na dalších místech. Herci s ní budou hostovat na Boleslavsku i v širším regionu hned několikrát. Už 2. srpna se předvedou na skalním hradu Vranov panteon na Malé Skále, o den později ve Vísce a ještě večer na hradě Houska, 24. srpna na Valdštejně, 12. září přijede soubor do Kosmonos a 19. září se objeví v boleslavském Domě kultury.