Nevstoupíš dvakrát do téže řeky! Budiž staré moudro odpovědí všem, kteří kroutí hlavou nad tím, že se Městské divadlo Mladá Boleslav rozhodlo uvést znovu inscenaci, která se již na jeho repertoáru, nutno však říci, že s velkým úspěchem, před dvaceti lety nacházela. Kdo že to má na svědomí? Režisér a umělecký ředitel divadla Pavel Khek. Právě pod jeho rukama se začíná rodit nová adaptace slavné konverzační komedie Jak je důležité míti filipa.

„Je to jedna z her, ve které je rozpuštěno snad nejvíc inteligence, co se komediálního žánru týče. Opravdu je to co věta, to nějaký šleh do společnosti, do člověka, ale zároveň s obrovským pochopením pro lidské nectnosti," vyjadřuje se o hře Oscara Wilda láskyplně režisér.

Pod jeho vedením se do viktoriánské Anglie přenese například Aleš Petráš, Svatava Milková, nová členka souboru Sandra Černodrinská, která kromě Mladé Boleslavi aktuálně hraje například v Činoherním klubu (a to roli Girleen v Osiřelém západě, kterou v Mladé Boleslavi dohrává Nina Horáková), nebo, a to překvapivě, Matouš Ruml!

Jméno posledního jmenovaného herce je aktuálně velkým překvapením, původně byl totiž do role Jacka Worthingtona, ústřední postavy celé hry, obsazen Václav Šanda. Ten se ovšem s Městským divadlem loučí.

„Dostal jsem nabídku z Činoherního klubu a nebylo možné práci v obou divadlech skloubit. Na Boleslav ale nikdy nedám dopustit," poznamenal herec, který bude dohrávat například roli Hanse v pohádkové lovestory Ondina.

Stejně nečekané jako odchod Šandy je však opětovné obsazení Rumla. Vždyť ten se před premiérou Chaplina nechal slyšet, že si dává roční pauzu, během které nebude nové hry zkoušet a bude pouze hrát a sbírat energii na další výrazné kreace. Snad k jeho kývnutí přispěla také skutečnost, že za dva týdny se rozloučí s další boleslavskou rolí – Milošem Hrmou v Ostře sledovaných vlacích, které čeká derniéra.

„Poruším tím svůj divadelní půst. Začal jsem o tom uvažovat s vědomím, že tam budu s Alešem Petrášem, že to dělá Pavel Khek a že mám rád Boleslav. Nakonec jsem hrozně rád, že se nám podařilo sladit všechny termíny," nešetří nadšením Ruml.

Podle režiséra bude boleslavská adaptace jedné z nejznámějších komedií všech dob především o hledání pravé podstaty žánru britské konverzační komedie. Do práce jej žene právě to, že většinu adaptací Filipa, považuje za nepříliš vyvedené. S myšlenkou uvedení slavné hry si pohrával již několik let.

Na inscenaci bude dále spolupracovat osvědčený tým sestávající ze scénografa Michala Syrového, dramaturgyně Lenky Smrčkové a kostýmní výtvarnice Agnieszky Páté-Oldak, která dostane dostatek prostoru pro kreativitu. Ústřední hrdinové jsou totiž typickými představiteli dandysmu – zakládají si na extravaganci, udávají, co je v módě, a nudu zahánějí tím, že ostatní šokují.

Kromě herců a tvůrců se zkoušek účastní také studenti z Integrované střední školy v rámci semináře. O tom však budeme informovat v příštích týdnech. Inscenace se začala zkoušet v pondělí, premiéra se odehraje 18. prosince.