V létě roku 1968 se uskutečnila první transplantace srdce. Inspirováni touto událostí napsali tehdy na dovolené Miloš Macourek a Václav Vorlíček scénář k bláznivé filmové komedii Pane, vy jste vdova, kde dochází k transplantaci mozků.

Oblíbený film nyní adaptuje pro mladoboleslavské jeviště režisér a umělecký šéf Západočeského divadla v Chebu Zdeněk Bartoš. Pod jeho taktovkou začal ve čtvrtek zkoušet takřka celý soubor Městského divadla.

Kdo by neznal příběh koktavého astrologa Stuarta Hampla, který ačkoliv zemře rukou spiklenců, dokáže zabránit atentátu na krále a zároveň se oženit s dívkou svého srdce?

„Museli jsme hodně škrtat a redukovat. Přesto ve hře zůstalo 26 různých prostředí. To je jeden z důvodů, proč se tento titul divadelním prknům spíše vyhýbá. Řešit to budeme pomocí filmového střihu," přiblížil svůj záměr Bartoš.

Tvůrčí tým vycházel při úpravě textu z literárního scénáře, který poskytl sám režisér Vorlíček, dialogy tak budou často jiné, než jak je známe z filmu.
Pro režiséra Bartoše je práce na této inscenaci oním druhým vkročením do téže řeky. Stejný titul uvedl před třemi lety ve svém domovském Chebu. Komedie tam tehdy slavila úspěch a i sám Vorlíček ji pochválil.

„Od filmu se divadelní hra zásadně liší. Rozhodli jsme se, že ji uvedeme s originálními písněmi, které vznikly pro chebskou inscenaci. Ty písně jsou tu ilustrační, tu posunují děj, ale nejčastěji charakterizují určitý moment v ději," vysvětlil Bartoš.

Celý soubor už se na společnou práci na komedii, kde létají vzduchem kusy lidského těla a na jevišti se kupí mrtvoly, jen třese. Václavu Šandovi, jenž ztvární ústřední postavu astrologa Hampla, nepřestaly po celou dobu první čtené zkoušky zářit oči nadšením. Inu, milovník filmů se nezapře.

V dalších rolích uvidíte Lucii Matouškovou (Evelína Keletiová), Petra Prokeše (Steiner), Dagmar Teichmannovou (Molly) nebo Miroslava Babuského (Profesor Somr). Premiéra přijde ještě před Vánoci – 13. prosince.