Dnes večer má totiž premiéru první inscenace letošní sezony Cantervillské strašidlo aneb Strašlivá sudba sira Simona.

Divadelní hru, jež vznikla adaptací prózy irského dramatika a spisovatele Oscara Wildea, představil její režisér Petr Mikeska s pomocí několika kolegů ve středu odpoledne na veřejné akci Za oponou.

Diváky a příznivce divadla uvítal přímo na jevišti v dekoraci navozující atmosféru tudorovské gotiky, v níž bude již dnes večer sehrán příběh Cantervillského strašidla.

Děj nové inscenace se odehrává na staroanglickém zámku Cantervill, který se právě stal letním sídlem velvyslance USA Hirama B. Otise a jeho rodiny. V temných komnatách zámku však již tři sta let bloudí duch sira Simona de Canterville, jenž zavraždil svou ženu Eleanoru, protože mu připravila jím uloveného kance zvlášť neoblíbeným způsobem. Jeho tragického údělu ho může zbavit pouze čistá dívka.

Režisér Petr Mikeska, který je zároveň autorem adaptace, seznámil účastníky neformálního setkání v předstihu s hlavními myšlenkami hry a především s obsazením. Mezi herci se objevují i některé nové tváře.

V představení hostuje Svatava Milková, která se chopila role Virginie Otisové. Pro ni je Cantervillské strašidlo již několikátou spoluprácí s místním souborem.

Své první vlastní boleslavské role se ve Strašidlu ujal také Václav Šanda dokončující studium na DAMU, jenž je čerstvou posilou uměleckého souboru. Ten se zabydlel v roli Vévody z Chesiru.

Účastníky a především účastnice středečního setkání si získal během okamžiku. Bezprostředně po jeho představení se z hlediště ozvalo pochvalné „Fešák!".

Do hlavní role byl obsazen Luděk Jiřík, pro něhož je duch Simon po delší době větší rolí.

V představení se však stane také svým vlastním potomkem, žijícím lordem Cantervillem. Hraje totiž dvojroli.

„V mé interpretaci jsou všichni Cantervillové geneticky zatížení a vypadají jako Luděk Jiřík," vysvětlil s humorem překvapivou podobnost dvou postav Mikeska.

„Na strašidlo jsem se hrozně těšil. Říkal jsem si, že se na něm vyřádím. Své jsem si ale našel i na žijícím Cantervillovi, který je naopak umírněný, taková anglická honorace. Jako strašidlo mám mnohem větší prostor pro rozehrání různých poloh od hodně strašidelných, přes melancholické, až po vylévání srdíčka," pochvaluje si Luděk Jiřík.

V představení dále vystoupí Eva Horká (Eleonora de Canterville), Roman Teprt (Hiram B. Otis), Eva Reiterová (Paní Otisová), Ivo Theimer (Washington Otis), Karolina Frydecká (Paní Umneyová) a Miroslav Babuský (Sluha Jones, Komorník Harold).

„V poslední době se v divadle dělo hrozně moc věcí a podstatná část jich spadla na mě, takže cítím únavu. Na druhou stranu mě teď práce velmi nabíjí. Premiéra snad dopadne dobře. Stává se, že člověk má před ní pochybnosti, ale já se spíš těším, co na představení diváci řeknou," odpovídá Mikeska na otázku, zda jej dokončování hry stojí hodně sil.

„Ten text mám rád a nenechám si ho zkazit," doplňuje s unaveným úsměvem.

Nezbývá než celému souboru a pracovníkům divadla popřát „zlomte vaz" a těšit se na první letošní premiéru.

Ostatně, i kdyby představení nedopadlo, nic se nestane. Vždyť slavný citát Oscara Wildea praví, že jen jedna věc je horší, než když se o vás mluví, a to, když se o vás nemluví.