VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Boleslavák David Borozidis, kameraman, který představí svoji filmovou tvorbu

Mladá Boleslav/ Vystudoval filmovou školu, natočil několik studentských filmů. Asistoval při tvorbě reklam. Spolupracuje s Českou televizí. Seznamte se s Davidem Borozidisem.

25.7.2008 1
SDÍLEJ:

Kameraman David Borozidis při práci. Filmy, které natáčel, mohou diváci zhlédnout v pondělí 4. srpna od 21 hodin v restauraci Sklípek Na Výstavišti.Foto: Jan Rádr

Kamera, zvuk, klapka, akce! To slyší David Borozidis z Mladé Boleslavi pokaždé při své práci. Je totiž kameramanem. Vystudoval filmovou školu a podílel se na natáčení několika snímků, jak studentských, tak i nezávislých.

Projekce čtyř filmů z jeho tvorby se uskuteční v pondělí 4. srpna od 21 hodin v restauraci Sklípek Na Výstavišti.

Proč jste se rozhodl studovat filmovou školu? Kdy jste dospěl k tomu, že zrovna toto odvětví by vás bavilo?
Studovat filmovku mě napadlo asi až ve třeťáku nebo ve čtvrťáku na gymplu, když se slavilo 100 let od založení školy a vedení chtělo akci natočit. Chytnul jsem se toho, začalo mě to bavit. Již před tím jsme s kamarádkami točili jen na foťák různé scénky, a tím se bavili. Postupně jsem se pak učil s kamerou a na počítači upravovat video.

Jaká byla studia? Co všechno jste zažil? Máte nějakou nezapomenutelnou vzpomínku?
Každá škola má svoje mouchy a ani vedení školy není nikdy bez chyby, ale i studenti si občas sami zbytečně komplikují studium. Tak tomu bylo i v Písku. Ale samozřejmě, že na Písek mám nezapomenutlné vzpomínky, jak z natáčení filmů, tak i z různých večírků a akcí. Většinou na každém natáčení se ze štábu stane jedna velká rodina a je tam spousta zábavy a zážitků. Nejhorší je, když přijde poslední natáčecí den a každý si začne uvědomovat, že je konec a že tohle se už nikdy nebude opakovat. To potom musí přijít pro zlepšení nálady „dotočná“ a člověk to vyžene z hlavy. A těšíme se zas na další natáčení.

Poznal jste i známé osobnosti během školy?
Jelikož je náš filmový průmysl malý, stejně jako naše republika, tak díky tomu se člověk potká se spoustou známých lidí, herců, režisérů a dalších umělců. Nedávno jsem měl tu čest pracovat na natáčení videoklipu k filmu Bathory. Dělal jsem ostřiče F. A. Brabcovi, což pro mě byla velká zkušenost. Natáčení pod taktovkou Juraje Jakubiska bylo skvělé. Panovala klidná pohodová atmosféra a mohl jsem se opravdu učit od velkých profesionálů. Protože obrázky, které F. A. Brabec spolu s Jurajem Jakubiskem dělají, jsou opravdu pastvou pro oko.

Pomáhal jste při natáčení různých filmů. Jaká „na place“ panuje atmosféra? Čím je hlavně ovlivněná? Jak vás, jako studenta, brali profesionálové?

Samozřejmě záleží vždycky na lidech. Někdy se nestíhá a natáčení bývá hodně hektické, mnoho lidí je vystaveno velkému tlaku a mají určitou zodpovědnost, takže se občas stane, že někdo vybouchne kvůli blbosti a strhne se i menší hádka mezi členy štábu. Vše je potřeba řešit s klidnou hlavou, aby potom natáčení mohlo pokračovat v klidu dál. Filmování je finančně velmi nákladné, takže žádné zbytečné průtahy produkce nedovoluje. I když je to fyzicky i psychicky náročné, tak právě dobrá nálada ve štábu a dobrý catering vám dodávají energii. Většinou se při natáčení opravdu zažije spousta legrace. Student to má v profesionalním štábu celkem dobré, jsou k němu přátelští a většinou je mu vysvětleno, co ještě neví. A pak se již musí snažit a pomáhat, kdy je potřeba, a doufat, že s ním budou spokojeni, a těšit se na další spolupráci. Pomalu od runnera přejít až na asistenta kamery a potažmo se propracovat na dobrého a vyhledávaného kameramana.

Co děláte teď?

Užívám si léta nebo spíš akcí, které léto nabízí. Takže se jedu s kamarády podívat již poněkolikáté do Uherského Hradiště na Letní filmovou školu, byl jsem se podívat i v Karlových Varech. A do toho mě čeká natáčení dalšího dílu pořadu pro Českou televizi Psí život v režii Víta Olmera, se kterým jsem před pár dny dotočil dokumentární film Cesta do Vídně. Poté mě čeká několik dní natáčení v bojových podmínkách – video pro Armádu České republiky. Nebyl jsem na vojně, takže k tomu alespoň trochu přičichnu.

Do toho ještě s Honzou Chramostou připravujeme natáčení dokumentu o jednom uměleckém sochaři – kováři, který by měl být postaven na dobré kameře, což se musím hodně snažit. Další nezávislý filmek s Honzou v naší produkci začneme připravovat na týdenním pobytu s našimi oblíbenými herci na horské chatě. Takže to vypadá celkem slušně a mám se na co těšit. Tato práce je různorodá, někdy je sice hodně vyčerpávající, ale člověk se nikdy nenudí, což je moc fajn. Protože nuda je fakt nudná.

Jaké filmy diváci v Boleslavi uvidí?
Myšku Kyšku a myšku Hryšku, Kouzelný most, My dvě a Akci.

Jak jste dospěl k tomu, že své filmy promítnete ve Sklípku Na Výstavišti?
Filmy točíme samozřejmě kvůli tomu, abychom je mohli ukazovat co nejvíce divákům a slyšet názory a připomínky, ať kladné, či záporné. Samozřejmě také chceme jezdit po festivalech a sbírat ceny.

Získaly vaše filmy už nějaká ocenění?
S Kouzelným mostem se nám to úspěšně daří. Bodovali jsme na dvou prestižních festivalech v Polsku – Zoom zblizenia – hlavni cena festivalu Grand Prix, Oskariada 2008 – 2. cena. Na domácích festivalech Mlada kamera v Uničově získal Kouzelný most 1. místo v kategorii hraný nekomerční film. Další snimek Miluješ mě? zde vyhrál hlavní cenu festivalu. Ten promítat asi nebudeme, je dlouhý 40 minut. Uvidíme, záleží na zájmu diváků. Všechny ostatní promítané filmy také získaly různé ceny na festivalech.

David Borozidis ve zkratce

David Borozidis vystudoval kameru na Soukromé vyšší odborné škole filmové v Písku v letech 2005-2007. Už na škole pomáhal na různých studentských filmech spolužáků, podílel se kamerově na společných filmech zejména s Janou Buškovou a Janem Chramostou. Získával zkušenosti při natáčení reklam, videoklipů a filmů již s profesionálnimi štáby.

Filmy, které natáčel:
Studentské filmy – Vábení samečků, Co nám (mi) zbejvá, režie Jana Bušková, Miluješ mě? režie Jan Chramosta, Film o filmu: Klec pro Kočku, režie David Borozidis
Nezávislé filmy – Kouzelný most, režie Jan Chramosta
+ mnoho dalších filmů, při kterých pomáhal, asistoval nebo v nich dokonce hrál. Např. Špíny se zbavíš, režie Martina Gebarovská.
Promítané filmy 4. srpna od 21 hodin

Myška Kyška a myška Hryška, režie Michal Dubnický, SVOŠF Písek, 2007
– vtipný animovaný film s výborným komentářem Oldřicha Kaisera.

Kouzelný most
, režie Jan Chramosta, nezávislý film, 2007
– Co všechno se může stát v průběhu cesty přes most? Honza miluje Hanku, Hanka miluje Davida a slepý harmonikář vyhrává bujaré písně. Hanka spěchá na rande k Národnímu. To vše ve zdařile vypointovaném příběhu s několika nečekanými závěry.

My dvě, režie Jana Bušková, SVOŠF Písek, 2007
– dokument o dvou mladých ženách, které ví o svých nedostatcích, ale stále nemohou přijít na to, proč o ně muži nejeví zájem. Pokusí se tedy o takový experiment, který jim možná pomůže odpovědět si na otázku jejich samoty, nebo také možná přijdou na něco úplně jiného.

Akce, režie Jakub Vansa, FAMU, 2007
– oslava před natáčením prvního „velkého“ filmu mladého režiséra má nedozírné následky. Když se ráno probudí vedle hlavní hrdinky a současně přítelkyně kameramana, pochopí, že vyřešit tenhle problém bude vyžadovat mimořádnou dávku lstivosti a vynalézavosti.

Autor: Lucie Kučerová

25.7.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 25 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů), pomocní kuchaři Kuchaři - Pizzaři. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Výhody: Ubytování zdarma, sleva na jídlo. Pracoviště: Grieger cz s.r.o., 294 06 Březno u Mladé Boleslavě. Informace: Radomír Grieger, +420 723 702 877.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 15 000 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol Pedagogové. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, Palackého č.p. 278, 294 01 Bakov nad Jizerou, , Požadujeme absolventa(tku) VŠ nejlépe pedagogického směru, obor - německý jazyk. Platové zařazení podle délky praxe a vzdělání, praxe v oboru vítána, dobu určitou možno po roce praxe prodloužit.. Pracoviště: Základní škola bakov nad jizerou,okres mladá boleslav, Palackého, č.p. 278, 294 01 Bakov nad Jizerou. Informace: Petra Kremlová, +420 326 781 178.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 28 000 Kč

Svářeči Svářeč v ochranné atmosféře. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 33000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Směnnost: Třísměnný provoz, Pracovní úvazek: Plný, Pracovněprávní vztah: Pracovní poměr, Minimální stupeň vzdělání: bez vzdělání, Nabízené výhody:, Ubytování , Podnikové stravování/stravenky, Dovolená navíc, celkem 5 týdnů, , Požadované dovednosti: Zkoušky svařování - elektrickým obloukem v ochranné atmosféře CO2.. Pracoviště: Družstevní závody dražice - strojírna s r.o., 294 71 Benátky nad Jizerou 1. Informace: Martina Šarköziová, +420 326 370 983,607 219 653.

Administrativa - Administrativa Sekretářka, sekretář 20 000 Kč

Sekretáři (všeobecní) Asistent/ka podpory projektů s NJ. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jsi komunikativní, máš dobré organizační schopnosti a baví Tě práce v týmu? Chceš se zapojit do projektu vývoje nového produktu a rozšířit své obzory?, , O čem to bude?, , - Projektová podpora týmu v oblasti IT, - Komunikace se zahraničními kolegy, - Koordinace činností týmu, - Kompletace a formalizace dokumentů, - Sledování harmonogramu a milníků projektů, - Příprava prezentací v PowerPoint, , Co by měl náš kolega umět?, , - Zkušenosti s asistentskou činností nebo projektovou podporou, - Technický background, - Systematický přístup a dobré organizační schopnosti, - Německý jazyk pro každodenní obchodní komunikaci, - ŘP sk.B, , Výhodou bude: znalosti prostředí a procesů Škoda Auto, zájem o řízení projektů a tvorbu analýz - ochota rozvíjet se v oboru, , Nezalekni se našich požadavků! Pokud splňuješ jen některé požadavky, zkus se přihlásit! Za zkoušku přece nic nedáš a pro šikovné lidi se u nás práce vždycky najde. Rádi se s tebou setkáme a případně Ti nabídneme i jiné pozice, které odpovídají Tvému profilu a tomu, co Tě baví, lépe!. Pracoviště: Hönigsberg & düvel datentechnik czech s.r.o. - sídlo, Českobratrské náměstí, č.p. 1321, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Hana Kořínková, +420 739 392 710.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Úplné zatmění měsíce ve Vsetíně.
11

Dlouhé zatmění Měsíce uvidí lidé jednou za život

Ilustrační foto.

Seniorku kdosi obalamutil a chtěl od ní půl milionu

AKTUALIZOVÁNO

Na Kokořínsku hořely lesy, hasiči vyhlásili i nejvyšší stupeň poplachu

Střední Čechy – Nejvyšší stupeň požárního poplachu, který se vzhledem ke své výjimečnosti ani neoznačuje jako „čtvrtý“, ale jako „zvláštní“, vyhlásili v neděli středočeští hasiči v souvislosti s velkým a rychle se šířícím požárem lesa v lokalitě Nosálov na Kokořínsku.

Stříbro je satisfakce, říká Tománek

Magog (Kanada) /FOTOGALERIE/ – Paratriatlonista Jan Tománek opět potvrdil, že letošní sezona ho zastihla ve vynikající formě. V závodě světového poháru v kanadském Magogu dosáhl na stříbrnou příčku, čímž vytvořil své dosavadní maximum na paralympijské závodní distanci.

Josef Dufek: Musíme hrát naplno se srdcem. Od první do poslední minuty!

Mladá Boleslav /ROZHOVOR/ - V roce 2001 vstoupil Josef Dufek do fotbalového dění v FK Mladá Boleslav. Z tehdy skomírajícího klubu vykřesal, spolu se svými společníky a spolupracovníky, špičkový český klub bojující v evropských pohárech. Od té doby šéfuje klubu z pozice prezidenta.

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 20. července 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT