Tak důkladnou přípravu jako na první inscenaci aktuální sezóny herečky Městského divadla už dlouho nezažily. Kvůli současnému izraelskému dramatu Mikve, které režíruje Petr Mikeska, sledovaly izraelské filmy, četly knihy o židovství a dokonce se setkaly s odborníkem na Izrael. To vše především proto, aby divákům nabídly autentický zážitek, ale také proto, že premiéry se 16. října zúčastní i Hadar Galron, autorka hry.

Mluví dnešní Židé jidiš? Kolik je 120 šekelů v přepočtu na koruny? Může izraelská žena nosit talit? A co je ta krabička, co mívají Židé na dveřním rámu? Na takové a mnohé další otázky boleslavských hereček odpovídal Daniel Haslinger, majitel cestovní kanceláře Olive Tour, který s nimi v divadelní kuřárně rozprávěl o všem, co je zajímalo ve vztahu k připravované hře a Izraeli.

Mikve, jak se hra jmenuje, je především židovská rituální lázeň, kam míří ženy po porodu či menstruaci, aby byly očištěny. Autorka, jež je ortodoxní Židovkou, tohoto specifického prostředí využívá, aby v sugestivním příběhu vykreslila osm výrazných charakterů a osm životních příběhů.

Do ortodoxní komunity židovských žen s různým společenským postavením i různou hloubkou víry přichází Šira, nová lázeňská, před níž se pozvolna rozkrývají osudy místních žen dramata, o nichž všichni vědí, ale nikdo o nich nemluví. Ve své snaze pomoci naráží na bariéru náboženských pravidel i lidských předsudků. Ženská komunita, stmelená léta kolem lázeňské Šošany, Širu nejprve odmítá, brání se novému pohledu, ale na závěr se sama staví proti svazujícím pravidlům společenství.

V inscenaci už za pár týdnů uvidíme Karolinu Frydeckou, Svatavu Milkovou, Ivanu Nováčkovou, Lucii Matouškovou, Evu Reiterovou, hostující Veroniku Soumarovou a nové posily souboru Alenu Bazalovou a Hanu Marii Marouškovou.

„Je to dobrá hra, silný příběh a vynikající příležitost pro osm hereček," komentuje režisér Petr Mikeska. „Každý rok nasazujeme alespoň jednu současnou hru, která zpracovává současné téma. A jelikož ta naše aktuální sezona má podtitul Sezona odhalených masek, uvedeme hru Mikve, která je o maskách, o tom, co si v sobě nosím, co neukazuji a jakou masku mám nasazenou."

A jak se tvůrci vypořádají s nahotou, která je v příběhu z rituální lázně neoddělitelná? Decentně. Režisér uklidňuje senzacetichtivé diváky, že bude spíše tušená. To vlastní lázeň na jevišti opravdu vyroste. Představení tak bude mít i vlastního statika, který bude mít rozměrný bazén, bez něhož by se hra zkrátka neobešla, na starost.

S blížící se premiérou bude Mladá Boleslav zažívat Dny Izraele. V pondělí a úterý 5. a 6. října bude Daniel Haslinger o Izraeli přednášet pro středoškoláky, ve středu 14. října tvůrci a herci zájemce a přátele divadla seznámí Za oponou s tím, jak boleslavská inscenace vznikala, o den později bude divadlo patřit Večeru tří Šošan, v rámci kterého si budou o hře povídat všechny tři české představitelky Šošany, tedy Karolina Frydecká, Iva Janžurová a Jana Štěpánová, společně s autorkou Hadar Galron, a v tentýž den proběhne také vernisáž výstavy fotografií Wintonovy vlaky v zahradě Kliniky dr. Pírka. O dalších akcích se dozvíte z plakátu.

Městské divadlo pod novým vedením ředitelky Janety Benešové rozběhlo sezónu ve velkém stylu. Nezbývá, než se těšit na premiéru Mikve.