V bezenském kulturním domě se v premiéře představí znovuzrozená kapela Katapult. „Bude to ochutnávka turné pro příští rok,“ řekl Olda Říha, frontman kapely.

V listopadu loňského roku to vypadalo, že Katapult definitivně končí. Díkybohu se tak nestalo. Proč? Stojí za tím „jen“ podpora fanoušků? Co pro vás pokračování kapely znamená?

To vlastně nebyla pouhá podpora, to bylo doslova vzbouření fanoušků. V průběhu roku jsem dostával stovky e-mailů s nekonečným přáním: „Oldo, Katapult musí žít dál, nedovedeme si svůj život bez svých oblíbených písniček vůbec představit.“ Bylo to doslova dojemné a pro mne velmi inspirativní. Zvlášť když jsme jeli s jednorázovou formací, s pomocí přátel, asi patnáct koncertů jako vzpomínku na Dědka a na všech koncertech bez výjimky lidé skandovali Katapult, Katapult! Už tehdy jsem tušil, že se něco děje. Bylo to pro mne velké ocenění. To, že kapela bude pokračovat, pro mne znamená doslova doslova nalezení mé nové životní náplně.

V tiskové zprávě o znovuzrození Katapultu píšete o dvou velice talentovaných muzikantech. Představte je.

Zatím pouze stručně – basák Andy Budka, 25 let, je velikým „katapultím srdcařem“ a umí zahrát kompletní repertoár kapely, což činí asi sto třicet písní. V roce 2008 dělal dokonce Dědkovi technika jeho nástrojů. Bubeník – Ondřej Timpl, 30 let, je neuvěřitelný objev doporučený jedním mým známým. Nikdy s nikým nehrál a doslova vyrostl jako samouk doma, ve zkušebně ve sklepě. Kdysi prý takhle objevili bubeníka američtí Kiss, no a nyní i český Katapult.

Můžete říci, že spolupráce s mladými muzikanty vás inspiruje k tvorbě? Nahlížíte na ni například jinak? Konzultujete s nimi nové skladby? Podílí se i oni na jejich tvorbě?

Spolupráce s nimi mě doslova nabíjí a nestydím se říct, že je to pro Katapult doslova nová energie a čerstvá krev. Hraní našich klasických písniček a vymýšlení nových na naše chystané CD, které v podstatě už nahráváme, mě naprosto uspokojuje. Oba hrajou neuvěřitelně dobře, s emocemi, které Katapult prostřednictvím svých písní – příběhů vždycky z jeviště lidem dával.

Kdy vyjde nové album, o kterém se zmiňujete na vašich webových stránkách?

Nekompromisně je určen termín. Uprostřed dubna 2010.

Letošní koncertní šňůra Ochutnávka Tour 2010 se uskuteční na podzim. Začínáte v Bezně na Mladoboleslavsku. Na co se mohou vaši fanoušci těšit? Dáte jim tedy „ochutnat“ něco nového?

Bože, vždyť v Bezně se stane ještě nedávno neuvěřitelná věc. Fanouškové ochutnají novou energii Katapultu, něco, co si kdysi nikdo neuměl představit. Oldu bez Dědka. Ale když už si to naše armáda fanoušků doslova vynutila, tak jim spolu s Andym a Ondřejem pěkně „nařežemě“, ať si to užijí. A nové písničky si schovám až na novou desku, protože cítím, že to bude také nářez.