Pavel Handlík, Jiří Šubr, Radim Duda a Roman Zajíček se během večera hudbou i veselým moderování postarali o zábavu, a nechyběli ani hudební hosté a tombola.

Rozhovor při příležitosti kulatin kapely poskytl Boleslavskému deníku Jiří Šubr, nepřehlédnutelný konferenciér a hráč na kontrabas.

Na úvod se musím zeptat, jak jste se dali dohromady a jak je možné, že jste spolu ve stejné sestavě i po deseti letech? To se kapelám moc často nestává.
Skupina Barbecue, jak už sám název napovídá, vznikla u jídla. Sešli se tenkrát čtyři kluci. Handlík, Šubr, Duda a Zajíček.  Že by si pokecali a zabrnkali u dobrého jídla nějakou tu svižnou americkou. Zalíbilo se nám to natolik, že jsme se rozhodli vytvořit hudební uskupení Barbecue. Potvrdilo se tak rčení, že láska prochází žaludkem. Ta láska k jídlu je tak silná, že nedokážeme jeden druhého opustit. A proto hraje Barbecue už deset let v nezměněné sestavě.

To nikdo za tu dobu neměl zaječí úmysly?
Zaječí? Snad jen Roman Zajíček (smích). Ale ne, byl to jenom vtip. Ponorka zatím nenastala. Ale že ten okamžik přijde, to se bojíme. Určitě to ale i potom vyřešíme nějakou nádhernou grilovačkou s fajn muzikou a zase bude dobře.

Hrajete od začátku stejnou hudbu nebo se vyvíjíte?
Hrajeme country a bluegrass. Občas ale i něco úplně jiného.

Co třeba? Pohráváte si i s jinými žánry než s bluegrassem?
Radim dělá relaxační muziku s nástrojem zvaným Chapman Stick a já občas hraju svatby, pohřby, rozvody a večírky s pop-folk-rockovou kapelou Tuplák.

Jak se kapela Barbecue vyrovnávala s dvouletou absencí Pavla Handlíka, který vycestoval za prací do Ruska?
Kdykoliv přiletěl na návštěvu, což byly zhruba každé dva až tři měsíce, jsme udělali nádherné grilování a bylo vše v nejlepším pořádku.

Přesto jste několikrát jeho návštěvu domova využili a uspořádali koncert, že?
Ano, všechno probíhalo téměř normálně.

Deset let kapely jste oslavili na scéně v Domě kultury. Kde hrajete nejraději?
Právě tady. V divadelním sále Domu kultury na Saloonu v modrém.

K narozeninám jste kapele nadělili videoklip k vaší nejoblíbenější písni. Jak probíhalo natáčení? Užili jste si ho?
Užili, a to tak že velmi. Jedná se o klip k písni Cukrářka, takže hlavní roli hraju já. Schválně jsem kazil scény při pojídání zákusků a užil jsem si to asi tak, že „dva věnečky, tři laskonky, punčovej dort a taky lízátko jsem si dal". Videoklip můžete najít na našem facebookovém profilu.

Na jubilejním koncertě hrál Roman Zajíček se zraněním. Hráli byste všichni až do roztrhání těla? Čím pro vás vůbec je hudba a koncertování? 
Vším možným. Poznáme nové sály, mnoho super lidiček, fanynek (smích). Tedy chtěl jsem říct, že rozdáváme muzikou radost a lidem se to líbí. Tím pádem jsme díky hraní spokojení.

Co teď máte v plánu do budoucna? Kde se chystáte hrát?
Morava, Čechy, Holandsko, na přelom jara a léta připravujeme nový videoklip. A taky novou desku. Na tu také dojde příští rok. Plánů máme mraky.

Když jsme si domlouvali rozhovor, mluvili jsme o tom, že můžete mluvit za ostatní členy kapely, protože je máte přečtené. Podělte se s námi o nějakou šokující informaci.
Pavel v Rusku začal hrát bravurně na balalajku. Co se týče Radima, ten chtěl postavit uprostřed Českého ráje baráček, ze kterého se nakonec vyklubala dvoupatrová roubenka s dvojgaráží. A Roman, ten vyrábí nádherné kytary, a to zcela ekologickým způsobem. Některé jsou vykládané pravou slonovinou, některé mají struny na míru vyrobené z několika metrů ovčích střívek a některé mají značky a ornamenty z pravé perleti mořských škeblí. A to nekecám.