Na zámek ve Vinařicích u Dobrovice míří Jarní ples. Právě o plese, který jsme si povídali s jednatelkou neziskové organizace Strom života Annou Semiánovou.

Letos se koná Jarní ples posedmé. Proč míříte na Vinařice?
Po prvních ročnících, které se konaly v různých restauračních zařízeních v Mladé Boleslavi, budeme ples již potřetí pořádat na vinařickém zámku. Prostředí je tam útulné, stylové, krásně podmalovává atmosféru plesu a je stále těžší vymyslet něco nového, zajímavého a neotřelého, čím bychom účastníky překvapily a pobavily.

A co tedy letos vymyslíte?
Letos jsme se rozhodly připravit cestu v čase a pojmout vše tématicky - 30. léta, kabaret, varieté. V minulosti už tančila televizní moderátorka a hvězda taneční soutěže Stardance Jolana Voldánová, jako půlnoční představení se objevil a zazpíval Filip Šubr. Ten letošní nápad přišel jednou asi ve tři hodiny ráno, nemohla jsem spát…

Proč třicátá léta?
Já jsem člověk v mnoha směrech konzervativní a zmíněnou dobu mám ráda - nejen módu a hudbu, ale 30. léta se mi jeví jako čas celkově klidnější.
Možná si tu dobu idealizuji, ale v mých představách tehdy byli muži více muži a ženy se nebály být více ženami, nechyběli džentlmeni, vzájemná úcta a respekt, dané slovo mělo větší váhu. Jsem si samozřejmě vědoma, že to byla doba mezi dvěma světovými válkami, čas světové hospodářské krize - tady se nabízí analogie se současností. Jen my máme z té krize jiné úniky a úkryty a ulity - reality show, facebook, vlastního psychiatra nebo obchodní centra otevřená celou noc.

Takže si chcete odskočit do kabaretu?
Přesně tak. Alespoň na jeden večer. Do kabaretu opravdového, pulzujícího, vášnivého, lidového, živočišného, pudového.

Co plesové oblečení?
Vybízíme návštěvníky k tomu, aby doladili svůj outfit. A pokud mají chuť, vzali si čelenku, boa, klobouk a nechali se vtáhnout do atmosféry četnických humoresek.

Kdo bude večerem provázet?
Celý večer se bude o zábavu starat Kabaret červená 3 – objeví se dobové scénky, písničky i tanec. Moderátorského postu se zhostí jeden z jeho členů Josef Hervert. Chybět nebude tradiční přehlídka spodního prádla - téma samozřejmě dává prostor luxusu, krajkám, peří.

Objeví se i nějaká další vstoupení?
Ano. Tancovat budou tanečnice ze skupiny Shareefa, na půlnoc je připraveno překvapení, snad mohu naznačit, že ke každému varieté neodmyslitelně patří hříšný kankán. Atmosféru pomohou doladit nadšenkyně z Jilemského spolku dívek a paní.

Jaké další akce sdružení Strom života organizuje?
Jak vždy zdůrazňujeme, jde o jedinou akci v roce, kterou naše občanské sdružení Strom života organizuje, která není primárně určena dětem. Je to místo ideální pro setkání s klienty v trochu jiné poloze - bez plaveckých čepiček a brýlí do vody.

Tomu nerozumím. Jak to myslíte, bez plaveckých čepiček a brýlí?
To je trochu s nadsázkou. Naše občanské sdružení se věnuje v Klubu Delfín plavání a saunování dětí ve věku od šesti měsíců do pěti let. Za týden tedy navštíví náš bazén více jak tři sta dětí - ty malé s rodiči, ty větší se učí v malém a známém prostředí ve vodě samostatnosti. S plaveckými dovednostmi a základy zdravého pobytu v sauně se u nás seznamují i děti z několika mateřských školek z Mladé Boleslavi, díky tomu, že areál je bezbariérový, věnujeme se i dětem s postižením ze speciální mateřské školy, pokud mají rodiče zájem.

Vy se také věnujete dětem z dětského domova, že?
Ano, jim patří středeční dopoledne - máme dobrovolnickou skupinu, kde každý jde s jedním dítětem do vody, kde absolvují regulérní lekci pod vedením lektorky, pak následuje sauna a po svačince a pobytu v herně se vrací děti do domova na oběd. Snažíme se párkrát za rok vyrazit s dětmi z domova také na výlety - v tom případě s námi jedou i členové rodiny.

A další akce?
K výjimečným akcím kromě plesu řadíme ještě dětský či rodinný den, maškarní ve vodě, spolupracovali jsme několikrát s magistrátem města na Týdnech zdraví v rámci projektu Zdravé město.

Takže na plese nebude plavat.
Je to čas pro přátelská setkání, pro naše díky partnerům a sponzorům. Akce není plánována jako výdělečná. Když už ale by se, třeba i díky tombole, nějaký výtěžek objevil, pak pomůže v chodu naší neziskové organizace a také při dobrovolnických aktivitách s dětmi z dětského domova v Mladé Boleslavi.