Další z mnoha případů podvodného jednání na internetu řeší nyní kriminalisté oddělení hospodářské kriminality z Mladé Boleslavi. Obětí podvodníků se stal šestačtyřicetiletý muž, který chtěl investovat do kryptoměn.

Vše začalo podle mluvčí policie Barbory Schneeweissové loni v srpnu, kdy poškozený na internetových stránkách narazil na reklamu, která lákala na investiční výdělky.

„Po rozkliknutí odkazu bylo nutné vyplnit dotazník s osobními údaji, včetně mobilního telefonu, jména a adresy. Zanedlouho se poškozenému ozvala makléřka a dále i finanční poradce, který měl muži s investováním pomoci,“ uvedla mluvčí s tím, že tento údajný poradce pak poškozenému denně volal a krok za krokem ho naváděl, jak má investovat. „Takto poškozený naposílal 1 milion korun na cizí účty a navíc si na tyto investice vzal několik půjček v bance,“ konstatovala mluvčí.

| Video: Youtube

Po nějakém čase byl muž informován, že firma zkrachovala, a aby nepřišel o své investované peníze, musí nyní ještě zaslat 100 tisíc korun. To už ale muž neposlal a obrátil se na policii.

„Kriminalisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvodu a pachateli v případě dopadení hrozí až pětiletý trest odnětí svobody,“ dodala Barbora Schneeweissová.

Případ podvodů na internetu není pro policii ničím výjimečným. Policisté po celé České republice se s nimi setkávají prakticky každý den. Proto Policie ČR opakovaně upozorňuje, že je nutná obezřetnost, neboť podvodníci a jejich velmi dobře promyšlené legendy o zhodnocení a investování peněz jsou stále propracovanější a jejich důvěryhodné vystupování pak může kde koho k investici zlákat.

Policisté v preventivních radách na webu upozorňují, že vše většinou začíná velmi výhodnou nabídkou, například v podobě internetové reklamy. „Komunikace mezi pachatelem a obětí je většinou dlouhodobá. Oběť je utvrzována, že vše běží podle plánu, například přístupem do falešného portfolia či virtuálních peněženek na různých demo stránkách. Opět pro zvýšení důvěryhodnosti jsou vyžadovány pravidelné vklady, často s podmínkou vyplacení výnosů až po delším časovém úseku,“ píše se na webu Policie ČR s tím, že pachatelé vystupují profesionálně, mají několik úrovní pracovníků, od operátorů a poradců až po techniky či manažery, a jejich legendy jsou propracované s cílem maximalizace zisku.

Velmi častým prvkem je také strategie komplikací, kdy podvodníci požadují „ještě jednu platbu a pak budou všechny peníze vyplaceny“. K ní podvodníci přistupují ve chvíli, kdy chce oběť investované peníze vybrat.  „Tato psychická manipulace se označuje jako tzv. sunk cost fallacy, česky: utopené náklady,“ vysvětluje se v radách policistů s tím, že podstatou je v tomto případě úvaha podvedeného, že když už do toho dal tolik, tak teď v poslední chvíli přece nepřestane.

Jak nenaletět?
Ke každé investici přistupujte jako k rizikové (obzvláště u tak volatilního aktiva jako kryptoměny) a nikdy k investování či nákupu kryptoměn nepoužívejte celé své jmění.
Před tím, než se rozhodnete investovat do kryptoměn, zjistěte si, jak fungují velké burzy a investiční platformy a nákup a prodej kryptoměny.
Vždy pečlivě ověřujte věrohodnost investičního poradce či společnosti. Rozhodně nespoléhejte jen na internetové recenze, ty může napsat kdokoliv, tedy i podvodník.
Nespoléhejte na to, že podvodný web poznáte podle vzhledu, podvodné stránky investičních platforem bývají profesionálně zpracované, často umožňují vytvoření uživatelského účtu a sledování, samozřejmě podvrženého a fiktivního, portfolia.
Za žádných okolností neposkytujte vzdálený přístup ke svému počítači.
Chraňte své osobní, přístupová hesla a údaje z platebních karet.
Pokud údaje o svém bankovním účtu pod vlivem manipulace poskytnete podvodníkovi, ihned kontaktujte svou banku.
Pozor na reklamy! Podvodníci si mohou jednoduše zaplatit reklamní kampaň u velké platformy (např. Google, Facebook…) s odkazy na svoje podvodné stránky. Takové reklamy se pak mohou objevit kdekoli, klidně i na prověřených stránkách.
Zdroj: Policie ČR