Slibovali si start nové éry po skončení pětiletky trenéra Výborného. Počáteční naděje a očekávání ale poměrně brzy střídaly obavy. Ty nejčernější v podobě návratu do baráže se sice nenaplnily, ke spokojenosti ale mají v klubu na míle daleko.

„Jsem pořád nesmírně zklamaný. Tohle jsem si nepředstavoval ani v nejhorším snu. Slovo zklamaný je vlastně ještě docela mírné. Ty pocity jsou daleko horší,“ svěřil se v rozhovoru pro web Bruslařů spolumajitel klubu Jan Plachý.

Obměněné mužstvo bylo sice poměrně dlouho ve hře alespoň o uhájení rok staré účasti v předkole, ale nakonec skončilo pouze ve skupině play-out. „Bylo to mužstvo, jak se tak říká, bez vůně a zápachu, schopné dát Brnu pět branek nebo vyhrát v neporažené Plzni a potom dostat šest gólů v Litvínově. Nikdo nikdy nevěděl, co se stane, jestli bude nálada bojovat,“ vrátil se boleslavský šéf k nedávné výsledkové houpačce.

Hlavní příčinu konečné až jedenácté příčky spatřuje v samotném složení týmu.

„Spousta bezemočních typů bez vyloženého lídra. Velká obměna kádru, téměř celá nová obrana, totální neproduktivita,“ vyjmenoval Plachý důvody, proč se podle něj kabina neuměla semknout a dostat z krize šňůrou několika vítězných zápasů. „Chyběli bojovníci, nosiči vody. Všichni si mysleli, že jsou hvězdy.“

Sám prý mohl být trpělivější a některé věci řešit v průběhu sezony jinak. „Možná měl nejprve odejít sportovní manažer Bukač a měl jsem nechat ještě pracovat trenéra Augustu. Ale to už jsou jen taková kdyby,“ může dnes už jen spekulovat.

V souvislosti s nenaplněnými očekáváními Jan Plachý chápal i protesty fanoušků, kterými na sebe klub upozornil v závěrečné fázi základní části. „Že se lidé už nemohli dívat na naše přešlechtěné květiny, které pěstujeme ve skleníku? No, já se na ně už taky nemohl dívat. A to jim mám ještě každý měsíc dávat výplatu,“ nebral si servítky.

Na sezoně, v níž boleslavský klub oslavil 110 let od založení, ale Jan Plachý našel i určitá pozitiva – ve výkonech některých hráčů. „Brankář Růžička si velmi hlasitě řekl o pozici jedničky. Střelec Orsava dal víc než dvacet branek, a když na sobě bude dál pracovat, může jít rozhodně výš. Velký potenciál vidím v obránci Němečkovi. Když se ještě trochu vyhraje, bude z něj parádní bek. Pochvala patří i Žejdlovi za jeho last minute branky. Kdyby je nedal, šli jsme do play-out se stejným počtem bodů jako Jihlava.“

Ze zpackaného ročníku se pak ve městě škodovek chtějí především poučit. „Přijali jsme určitá rozhodnutí a opatření. Protože takhle se za Mladou Boleslav prostě hrát do budoucna nebude,“ vyhlásil Plachý. Na mysli má především návrat k bojovnosti, která zdobila tým v minulosti. „Naše ambice a možnosti jsou větší. Přijdou noví hráči, myslím, že víc než dobří. Budeme mít silné mužstvo. Vrátíme se do play-off,“ vytyčil jasný cíl.

Podobné zemětřesení jako loni už ale vedení Bruslařů neplánuje. „Věděli jsme, že po pěti letech trénování Franty Výborného se vydáváme na jinou cestu. Taky jsme věděli, že to nebude jednoduché. Vznikl nový tým, byla to velká změna. Byl to velice mladý tým a neměl tolik zkušeností a sehranosti. Vhodně ho doplníme o pár jmen a budeme věřit, že to tentokrát bude fungovat,“ nastínil Plachý.

Sám hodlá změnit svůj přístup: „Přitvrdím směrem k týmu, a to výrazně. Už nebudu ten dobrák, co všechno přejde. Pokud hráči nebudou plnit, co mají, nebudou pracovat, bojovat za klub, nebudou v Boleslavi hrát. Nebudu brát ohledy – na hráče, ani funkcionáře.“