Tahle pohádka ještě nekončí. Hokejisté BK Mladá Boleslav se z pozice nováčka nejen že vyhnuli baráži, dokonce dokázali postoupit do předkola play-off. A po výhře 3:1 na zápasy na favorizovanou Plzní dokonce proklouznout do nejlepší tuzemské osmičky.

Ve čtvrtfinále stojí pořádný balvan. Jasný vítěz základní části Třinec. Bruslaři se ale Ocelářů nebojí. Dobře vědí, že v play-off se může stát cokoliv. Navíc Bruslaři mohou jít do boje stejně jako proti Plzni s čistou hlavou. To soupeř musí, Boleslav jenom může. „Třinec je opravdu těžký soupeř, ale my už jsme svůj cíl splnili a můžeme jenom překvapit, zatímco Třinec musí. Sami ze své zkušenosti víme, že to může být někdy i trochu svazující. Loni nám to ukázaly ve čtvrtfinále například Benátky nad Jizerou, které hrály v pohodě a značně nás potrápily," je si vědom útočník Radan Lenc toho, že nic není rozhodnuto a série začíná za stavu 0:0.

Jak sám říká, je za tento úspěch šťastný. "Je to bezvadný pocit být součástí týmu, který se podílel na historicky největším úspěchu v klubové historii," prozrazuje nadějný útočník Bruslařského klubu.

ZADOSTIUČINĚNÍ

Šestou sezonu působí v Mladé Boleslavi jednatřicetiletý forvard Lukáš Pabiška, ale až teprve nyní okusil se Středočechy vyřazovací boje o titul. Věří, že ani postupem z předkola přes Plzeň ještě mladoboleslavská pohádka nekončí.

„Jsem tady šestý rok a pětkrát jsem hrál baráž, takže pro mě i pro celý klub je zadostiučinění po tom pádu do první ligy, jak jsme se dokázali nastartovat. Jsem strašně rád za celý tým, který od konce prosince šlape a je na něm vidět, jak šlape a jak je soudržný. V tom je naše síla," prohlásil Pabiška v rozhovoru s novináři.

Odepisovaný tým disponuje hned několika velmi zkušenými hráči, navíc ověnčenými tituly. A i v tom mohla být v bitvě se Západočechy jeho výhoda. „Já jsem to nechtěl před tou sérií zmiňovat, ale napadlo mě to. Před Plzní klobouk dolů; má spoustu mladých kluků, z nichž mají někteří před sebou velkou budoucnost, ale víte, jak to je… V play off rozhodují i zkušenosti a Plzeň podle mého neměla tolik hráčů, kteří to play off hráli a kteří by tak dobře věděli, o co se hraje," domnívá se Pabiška.

„Ta zkušenost byla na naší straně, máme dobře vyvážené mužstvo a já jsem rád, že se tyto prognózy potvrdily," doplnil Pabiška. Jeho slova potvrzují i statistiky. Všichni mladoboleslavští útočníci si v předkole připsali alespoň jeden kanadský bod. „I z toho je vidět, že máme čtyři vyrovnané útoky a já jsem za to strašně rád, že může dát gól každá formace. To je určitě naše výhoda," prohlásil Pabiška.

Vše je navíc podpořeno ostřílenou a sehranou trenérskou dvojicí František Výborný, Marian Jelínek, kteří vyhráli v letech 2006 a 2007 společně na jedné střídačce tituly se Spartou.

„Od té doby, co přišli před třemi lety, tak skládali tým tak, aby si hráči charakterově rozuměli. A teď to nese ovoce tou naší pohádkou. V prosinci nás všichni odepisovali, že z toho bude zase baráž a že jsme barážový klub, ale my jsme se v kabině hrozně semkli a chtěli jsme baráž za každou cenu odvrátit," připomněl Pabiška.

I s ohledem na vnitřní sílu mužstva, kterou cítí, se bez boje nehodlá sklonit ani před suverénním Třincem. „Každý v kabině má strašnou chuť hrát play off, protože jsme jich tu s Boleslaví zrovna moc nehráli. Neřekli jsme si, že postupem do předkola pro nás vše končí. Naopak – proč na ten úspěch ještě nenavázat. A kvůli play off a boji o nejvyšší mety se ten hokej nakonec i hraje. Všichni to vzali za správný konec, ta chemie tam dobře funguje," uzavřel Pabiška.

NOVÁČEK

Nálepku barážníka ze sebe nemusel snímat útočník Michal Bárta. Ten byl v letošním kádru nováčkem. Bruslaři si jej vyhlédli ve zmiňovaném loňském čtvrtfinále, kdy stál proti Boleslavi v dresu Benátek nad Jizerou.

„Někdy po vánocích jsme byli v situaci, kdy jsme se klepali o to hrát nebo nehrát baráž. Pak se nám podařilo dostat se do předkola a teď nás dokonce čeká čtvrtfinále. Myslím si, že jsou za to všichni určitě rádi," užívá si premiérové extraligové play-off boleslavský útočník.

A nezapomněl zmínit ani skvělé fanoušky, kteří dotlačili tým až do čtvrtfinále: „Fanoušci jsou určitě parádní, atmosféra na zimáku byla výborná. Určitě jim patří velká pochvala. Je to super a moc jsme si to užili a užíváme spolu s nimi."

Teď už je na řadě Třinec. „Bude to zcela jistě těžké a uvidíme, co se s tím dá dělat," hledí dopředu Bárta.