Čtvrtou baráž po sobě a třetí, v níž obhajovali účast v extralize, dnes úspěšně zvládli hokejisté Mladé Boleslavi a odstartovali oslavy, které si nijak nezadají s těmi, které provázejí zisk titulu. Jedním z lídrů radostného křepčení byl i mladoboleslavský rodák David Vrbata, jenž se předtím zaskvěl především na ledě – vstřelil dvě branky a na jednu nahrál.

„Nerad bych to stavěl do roviny, že já jsem něco rozhodl. V zápase bojovali úplně všichni, kteří do něj zasáhli,“ řekl Vrbata novinářům. Jednoho hráče však přece jen vyzdvihl. „Marek Schwarz zachytal famózně. Podle mého předvedl nejlepší výkon v sérii. Uvidíme, co s ním bude dál, ale jestli odejde, jsem rád i za něj, že se rozloučil takovým způsobem.“

Sympatizoval i se soupeřem. „Ústí hrálo výborně, svou sílu naznačilo už v prvním zápase u nás. Dnes hodně rozhodlo, že jsme odskočili na rozdíl dvou gólů. Oni pak museli celý zápas dotahovat, což se jim naštěstí pro nás nepovedlo, takže ten konec byl pak příjemnější,“ řekl Vrbata.

Mladoboleslavští dlouho zápas kontrolovali, přesto si nemohli být úspěchem zcela jistí až do samého závěru. „Měl jsme tam ještě obavy, když snížili na 3:1, protože chybělo dost do konce zápasu, ale po gólu na 4:1 v power play už jsem si říkal, že za tři minuty nám snad tři góly dát nemůžou,“ popsal Vrbata, který gól do prázdné branky obstaral.

Před jeho prvním gólem za stavu 1:0 orazítkoval soupeř tyč. „Byl to úplně stejný moment jako v pátém utkání tady. Macho dal v šanci tyčku a na druhé straně jsme dostali hned gól. Štěstíčko nám to dnes vrátilo,“ konstatoval Vrbata.

Kapitán Tomáš Divíšek se před rozhodujícím duelem necítil dobře. „Mám nějaké zranění, navíc virózu, špatný brusle, hokejka špatná. Dnes jsem se před zápasem cítil opravdu špatně, ale říkal jsem si, že to hodím za hlavu a jdeme do toho. Nakonec to dopadlo výborně,“ řekl již s úsměvem.

Šlo prý o nejtěžší sezonu, jakou zažil. „Bylo to nahoru dolů, ale spíš pak jen dolů. Na tu bídu jsme to uhráli ještě dobře,“ uvedl Divíšek. Baráž podle svých slov neměl jeho tým vůbec hrát. „Neřeším teď ty odpočty, ale měli jsme si to uhrát na ledě a mělo ji hrát Kladno. My jsme však nebyli schopní to uhrát. Nakonec jsme to díky Markovi Schwarzovi zvládli.“

Divíšek bere antibiotika, proto plánoval slavit jen přiměřeně. „Dám si asi jen pár piv a půjdu si lehnout, protože jinak bych asi ulehl na delší dobu. Musím to vyležet,“ prohlásil.

Specialistou na záchranu v nejvyšší soutěži se pomalu stává kouč Vladimír Jeřábek, jenž před rokem zachránil mezi elitou Kometu Brno. „Nevím, jestli jsem nějaký specialista, ale je to těžká práce. Když jsem přišel, tak se tu hrály zápasy play out, prohrávali jsme a nebruslili, to bylo špatné,“ připomněl nedávný nástup do funkce.

Obtížná byla i samotná baráž, pro niž měl být žolíkem a impulzem. „Bylo to hodně těžké, protože jsme narazili na výborné mužstvo. Chtěl bych Ústí vyzvednout, protože celou sezonu předvádělo perfektní hokej, perfektně doplnili kádr a i proto to bylo tak těžké,“ řekl Jeřábek.

„Potkala se mužstva, z nichž jedno bylo ve velké euforii, hrálo velmi dobře a lehce, zatímco to druhé mělo za sebou psychický stres, prohrávalo zápasy a potřebovalo nakopnout,“ doplnil Jeřábek.

Oním nakopnutím byl prý druhý domácí duel, v němž Mladá Boleslav vyrovnala v sérii na 1:1. „Po našem trapném výkonu v prvním zápase jsme se druhý den dokázali zvednout a tady doma ho vyhráli. To byl hrozně důležitý krok,“ mínil Jeřábek. „Pak jsme jeli do Ústí, tam jsme poprvé vyhráli s klikou, ve druhém utkání už jsme hráli lépe o odjížděli s vedením 3:1.“

Ústí se však do série dokázalo vrátit a vyrovnat na 3:3. „Ukázalo, jak je silné,“ uvedl Jeřábek. Bude po úspěšně zvládnuté misi pokračovat u týmu i v příští sezoně? „Zatím vůbec nevím, teď budu hlavně odpočívat,“ dodal.