Na ní Říha odtajnil nominaci na první tři zápasy Euro Hockey Tour. Zatímco loni se snažil na přípravných turnajích opírat především o pevné jádro zkušenějších hráčů, tentokrát se rozhodl pracovat s početnější skupinou kandidátů.

„Loni jsme mužstvo trochu okleštili, ale spousta kluků byla psychicky hodně opotřebovaných nebo i zraněných. Musíme tak navázat na Pepu Jandače, který používal širší kádr a dával šanci mladým,“ uvedl reprezentační kouč.

Opory se dočkají

Rozhodl se mužstvo rozdělit na dvě části, v nichž by měli být rovnoměrně zastoupení hráči starší, střední i mladé generace. Proto na aktuální soupisce pro Karjalu scházejí četná zvučná jména: třeba Milan Gulaš, Jiří Sekáč, Libor Šulák, Tomáš Hyka a další.

„Počítáme s nimi pro příště, aby byl tým vždycky kvalitní a byly tam osobnosti, které mají týmu co dát,“ přiblížil Říha.

Toho těší hlavně výkony hokejistů, kteří před sezonou zamířili ze zámoří do KHL a tam nastupují v elitních lajnách. Mezi nimi je i útočník Lukáš Sedlák z Čeljabinsku, který si po letech snahy trvale se prosadit v NHL konečně odbude reprezentační premiéru.

Kvalitní extraliga

Dalším debutantem bude třinecký Michal Kovařčík. S tím souvisí i to, že oproti minulé sezoně se Říhovi vcelku zamlouvá úroveň tuzemské extraligy.

„Chceme, aby se kluci z extraligy seznámili s mezinárodním hokejem a viděli, že je třeba víc pracovat. Loni jsem byl kritický na začátku, liga se rozbíhala pomalu. Letos to bylo opačně, byly tam krásné zápasy,“ dodal Říha.

Jeho tým má v pondělí sraz v Praze, ve čtvrtek se utká v Leksandu s domácím Švédskem. Po přesunu do Helsinek nastoupí o víkendu proti Finsku a Rusku. České reprezentaci se na Karjale většinou příliš nedaří, z dosavadních pětadvaceti ročníků vyhrála jen jediný.

Nominace ČR na Karjala Cup (7. až 10. 11.)
BRANKÁŘI: Roman Will (Rögle, Švédsko), Marek Langhamer (Chabarovsk, KHL).

OBRÁNCI: Andrej Šustr (Kunlun, KHL), Jakub Jeřábek (Podolsk, KHL), Jakub Krejčík (Oulu, Finsko), Jakub Galvas (Jukurit, Finsko), David Musil, Milan Doudera, Vladimír Roth (všichni Třinec), Michal Moravčík (Plzeň), Jan Košťálek (Sparta Praha), Filip Pyrochta (Kometa Brno).

ÚTOČNÍCI: Jan Kovář (Zug, Švýcarsko), Andrej Nestrašil (Magnitogorsk, KHL), Lukáš Sedlák (Čeljabinsk, KHL), Dmitrij Jaškin (Dynamo Moskva, KHL), Tomáš Zohorna, Hynek Zohorna (oba Chabarovsk, KHL), Radovan Pavlík (Hradec Králové), Matěj Stránský, Michal Kovařčík (oba Třinec), David Tomášek, Michal Řepík (oba Sparta), Radim Zohorna (Ml. Boleslav), Tomáš Filippi (Liberec), Ondřej Beránek, Tomáš Rachůnek (oba K. Vary).