Hokejový národ zaplavila díky výluce v kanadsko-americké NHL doslova hokejová mánie. Extraligové zápasy jsou vyprodány díky slavným jménům Jágra, Plekance, Hemského, Pavelce a dalších. „Škoda, že ta výluka je zrovna letos," postěžoval si na diskuzním fóru webových stránek BK Mladá Boleslav jeden z fanoušků. Boleslavský klub je kvůli porážce v baráži s Chomutovem a následnému pádu do I. hokejové ligy tak trochu mimo hlavní hokejové dění.

Přesto nejsou jeho fanoušci mimo úplně. Bedlivě totiž sledují situaci ohledně své případné největší hvězdy – Radima Vrbaty. Hokejista Phoenixu už před výlukou tvrdil, že v případě nezahájení NHL je pro něj Bruslařský klub jasnou volbou. Tím by se tak stal nezářivější hvězdou druhé nejvyšší české soutěže.

Výluka je tu, Vrbata je však v sestavě Mladé Boleslavi pouze jeden – a to mladší Radimův bratr David. Útočník Kojotů a zároveň třetinový vlastník BK říkal, že do prvoligových bojů by mohl zasáhnout nejdříve v listopadu. Možná by to ale mohlo být o něco dříve.
„S Radimem jsme domluvení tak, že zatím trénuje s týmem, a během týdne až čtrnácti dnů by mohlo být jasněji, jaké budou další kroky," prozradil sportovní manažer Bruslařů Karel Hornický.

Alfou a omegou Vrbatovi účasti v týmu Mladé Boleslavi, je, tak jako u ostatních hvězd z NHL, výše pojistky. „Zjišťovali jsme si přibližně ty částky a víme, že u hráče, který má smlouvu na jeden rok, se pojistka jeho platu pohybuje okolo pěti tisíc dolarů měsíčně," řekl Hornický s odkazem na to, že právě Vrbata má ve Phoenixu daleko lukrativnější smlouvu, jejíž pojistka by se mohla vyšplhat k úplně jiným cifrám. Její přesnou výši si však zatím netroufl odhadovat.

Podle slov sportovního manažera však nehrozí, že by Vrbatu Boleslavi vyfoukl, některý z extraligových či zahraničních týmů. Při poslední výluce v roce 2004 hrál totiž extraligu v dresu Bílých Tygrů Liberec. Mladá Boleslav hrála v té době také I. ligu a zde se objevil na skok pouze ve dvou zápasech.

Naposledy nastoupil nejslavnější boleslavský odchovanec v dresu mateřského klubu v sezoně 2008/09, kdy se vrátil na část sezony do Čech v průběhu nevydařeného angažmá v Tampě hlavně kvůli očekávání narození potomka. Po jedenácti zápasech se poté stěhoval výměnou za několik hráčů opět na sever Čech. „Pokud vím, Radim s nikým jiným nejedná a Boleslav pro něj zůstává jasnou volbou," dodal Hornický.

I bez Radima Vrbaty v sestavě však jsou Bruslaři na čele první hokejové ligy, takže mít či nemít Vrbatu není v tuto chvíli klíčová otázka. Pokud by ale NHL skutečně nezačala, dá se čekat, že s blížícím se koncem prvoligové soutěže a možnou účastí v baráži o extraligu, už by nejslavnější boleslavský odchovanec buď jak buď do sestavy BK naskočil.