Svěřenci kouče Patrika Augusty v odvetě za loňské semifinále před 11.512 diváky vedli zásluhou trefy Matyáše Melovského, ale ještě do první přestávky vyrovnal Theo Lindstein. V úvodu druhé třetiny poslal Švédy do vedení Axel Sandin-Pellikka, Tomáš Cibulka sice brzy vyrovnal, ale ve třetí části kralovali domácí a třemi góly rozhodli. Dvakrát se prosadil Jonathan Lekkerimäki a jednou Noah Östlund.

„Odcházíme poražení, ale hráčům jsem řekl, že mohou odcházet s hlavami nahoře. Práce ale nekončí, zítra máme další utkání. V kabině jsem říkal, že není mnoho hráčů, kteří by měli medaili z mistrovství světa. Pořád je o co hrát,“ pronesl kouč Patrik Augusta.

„Do zápasu jsme skočili skvěle, byli jsme u nich v pásmu a hráli jsme jednoduše. Bohužel jsme pak trochu vypadli z našeho plánu a to nás mrzí. Myslím si, že ty maličkosti, které jsme udělali, nás stály finále. Věřím, že to štěstí nám přijde naproti, bohužel to nebylo dneska, ale věřím, že zítra to bude náš den. Budeme se snažit připravit na zítra a hodit tohle co nejrychleji za hlavu,“ řekl český kapitán Jiří Kulich.

| Video: Youtube

Čechy čeká v pátek od 15 hodin boj o bronz s Finskem, které podlelo USA 2:3. Švédové se do finále dostali po pěti letech, budou hrát o třetí titul po letech 1981 a 2012. Stříbrných medailí mají na kontě jedenáct.

Švédsko - Česko 5:2 (1:1, 1:1, 3:0)

Branky a nahrávky: 12. Lindstein (Edstrom), 23. Sandin-Pellikka (Salomonsson), 46. Lekkerimäki (Sandin-Pellikka, Wahlberg), 52. Östlund (Lindstein, Willander), 54. Lekkerimäki (Östlund, Stenberg) - 7. Melovský (S. Redlich, Šalé), 28. Cibulka (Bareš, Rymon). Rozhodčí: Hebeisen (Švýc.), Pearce (Kan.) - Durmis (SR), Gustafson (USA). Vyloučení: 1:1. Využití: 1:1. Diváci: 11.512.

Švédsko: H. Hävelid - Mattias Hävelid, E. Pettersson, Willander, Lindstein, Sandin-Pellikka, Salomonsson - Lekkerimäki, Östlund, Wahlberg - O. Pettersson, Bystedt, Öhgren - Unger Sörum, Edstrom, Stenberg - Wagner, Forsfjäll, Born - Rudslätt. Trenér: Magnus Hävelid.

Česko: Hrabal - Hamara, Alscher, A. Čech, Cibulka, Prčík, T. Galvas - Bareš, Šapovaliv, Kulich - Šalé, Melovský, S. Redlich - Rymon, Becher, Štancl - Maštalířský, M. Přibyl, Židlický. Trenér: P. Augusta.