V přípravném kempu před mistrovstvím jste se držel dlouho. Jak moc mrzí nakonec neúčast na hokejovém šampionátu?
Byl jsem tam asi pět nebo šest týdnů. Na posledním výjezdu Euro Challenge v Německu mi pak trenér řekl, že závěrečné soustředění v Budějovicích už neabsolvuji, protože se k týmu připojí další kluci z NHL. Rozhodně to pro mě ale byla pozitivní zkušenost. Každý den navíc, který jsem mohl s národním týmem strávit jsem bral jako příjemný bonus.

Šance na mistrovství byla?
Ani jsem si od toho nesliboval, že bych hned v první reprezentační sezoně jel na mistrovství. Ale třeba Tomášovi (Hykovi) se to povedlo, takže šance tam určitě nějaká byla. I tak jsem ale strašně moc rád, za zkušenosti, které jsem na kempu mohl získat.

Jaká pro vás byla konfrontace s mezinárodním hokejem? Byť jste tedy hráli s celky spíše té druhé kategorie.
Pořád to byl mezistátní zápas, takže úroveň toho hokeje i s těmito soupeři byla vyšší. A hlavně český hokej už také není ta nejvyšší světová špička. A třeba Němci, proti kterým jsme hráli, mě velmi mile překvapili. Jejich nejvyšší soutěž má velkou kvalitu, protože jí hraje hodně Kanaďanů. A Norové také nebyli žádný lehký soupeř. Hodně specifické to pro mě ale bylo spíše z důvodu odlišné hry národního týmu, než jsme hráli v Boleslavi. To byl úplně odlišný styl hry.

V čem hlavně?
V Boleslavi jsme hráli hodně jednoduše – všechny puky dopředu, spíše nastřelované a pak hodně bruslení. Na reprezentaci jsme spíš drželi puk na holích a chtěli hrát hodně kombinačně. Pro mě to byla velká změna, a bylo jenom na mně, jak rychle si na takový hokej dokážu zvyknout.

Vy jste skončil v kempu a Boleslav začínala přípravu – měl jste vůbec nějaké volno?
Po celou dobu jsem byl v kontaktu s Borisem Žabkou, takže jsem měl informace, co se v Boleslavi děje. A byli jsme domluveni, že podrobnosti doladíme po mém návratu. Volno a individuální tréninkový plán jsem samozřejmě dostal. Sezona byla totiž dlouhá a nějaké volno je potřeba. Měl jsem asi čtyři týdny a v tomto týdnu jsem se už připojil k týmu.

Je to pro vás nezvyk mít jiný režim než ostatní?
Komplikace to není. Kluci budou mít v červnu nějaké volno, a tam já si ten tréninkový výpadek zase doženu. Nervózní z toho tedy nejsem, že jsou kluci trošku napřed. Ale už když jsem se vracel z dovolené, tak jsem se na tréninky těšil. Už mi to chybělo.

Dovolená tedy proběhla?
Moc jsem si jí užil, odpočinul jsem si a nic mi tam nechybělo.

Hokejové mistrovství jste stíhal sledovat?
Vzhledem k tomu, že jsem dovolenou trávil v Americe, tak jsem toho moc neviděl. Tam to totiž vůbec nikoho nezajímá. Myslel jsem si, že budou vysílat alespoň zápasy USA, ale oni nedávali ani šoty ve zprávách. Jednou tam dali akorát výsledek, když hráli s někým silným. Jinak tam běžel pořád baseball a NHL. Takže jsem se díval alespoň Stanley Cup. A kluky jsem sledoval jenom na onlajnech na telefonu.

S Tomášem Hykou jste byl v nějakém kontaktu?
Jenom jsme se rozloučili, když jsem opouštěl tým a popřál jsem mu hodně štěstí, aby se do nominace dostal, abychom na turnaji měli svého zástupce. Ale pak už jsem mu nepsal, protože po každém zápase chodí hodně zpráv od známých. Ale už se těším, až mi bude vyprávět zážitky, až se vrátí z dovolené do Boleslavi.

Za vaší nepřítomnosti Bruslaři obměňovali kádr. Co tedy říkáte na změny v týmu?
Na papíře to vypadá hodně dobře. Je tam spousta mladých kluků. Sympatická mi je i vize nových trenérů. Těžko teď předvídat, jak to bude vypadat na ledě, ale pocit ze změn mám dobrý.