Zatímco sobota přinesla při cyklokrosových závodech v Mladé Boleslavi teplotní rekordy, v neděli se výrazně ochladilo a pršelo, takže ve středočeských Jabkenicích se uskutečnil první „opravdový" cyklokros této sezony.

Vítězi se postupně staly tyto koule bláta: kadetka Jana Czeczinkarová (Remerx Merida Team Kolín), žák Jan Gavenda (TJ Cykloprag), kadet Lukáš Kunt (Remerx Merida Team Kolín), žena Pavla Havlíková (Telenet Fidea), junior Jan Vastl (ČS Specialized Junior MTB Team). Velkou cenu Jabkenic v kategorii muži elite a Espoirs, jež nebyla součástí TOI TOI Cupu, ovládl Martin Bína (ČEZ CT Tábor).
Ředitel Velké ceny Jabkenic Radek Beneš se netají tím, že chce dostat svůj závod do velkého TOI TOI Cupu, a podle toho také koná. Roky postupuje krůček po krůčku, učí se, inovuje, a doma v Jabkenicích svým entusiasmem nakazil své přátele a další spoluobyvatele. Jeho trať je rozmanitá, pro diváky atraktivní a přehledná. Zabezpečuje ji stále víc pořadatelů z řad dobrovolníků.
Radek Beneš nezapomíná ani na propagaci a medializaci. Všechny závody od žáčků po veterány přenášela živě Dobrovická internetová televize. Vše má tedy v rukou komise cyklokrosu Českého svazu cyklistiky. Dle regulí Mezinárodní cyklistické unie UCI smí mít jakýkoli mezinárodní seriál maximálně osm podniků, takže pokud svazoví funkcionáři a Agentura Cyklistika zařadí Jabkenice do velkého TOI TOI Cupu, budou muset říznout do živého a někdo musí z kola ven.

JUNIOŘI

Jan Vastl (ČS Specialized Junior MTB Team) se jako biker v Boleslavi na rychlé trati trápil, ovšem na blátě v Jabkenicích se cítil jako ryba ve vodě.
Karel Pokorný (Johnson Controls AŠ Mladá Boleslav) nebyl ve své kůži a prvoročák Adam Ťoupalík (ČEZ Cyklo Team Tábor), který s Pokorným nejlépe odstartoval, také neměl svůj den a nakonec i kvůli poruše zadní brzdy odstoupil ze závodu. Za druhým Pokorným dobře zabojoval Roman Lehký (KC Kooperativa Jablonec n.N. SG).
V čele poháru nadále figurují Karel Pokorný a jeho Johnson Controls AŠ Mladá Boleslav.

ELITE

Přestože závod nepatřil do seriálu TOI TOI Cupu ani do kalendáře UCI, sešla se na startu řada skvělých jmen. Mimochodem ta zbývající se z Mladé Boleslavi přesunula na mezinárodní závod ve slovenské Podbrezové (UCI C2), kde celkem osm Čechů skončilo v první desítce.
Martin Bína (ČEZ CT Tábor) v Jabkenicích ukázal, že umí nejen na tvrdých a rychlých površích, a i přes mechanické problémy s přehledem uhájil vítězství. Na druhém místě dokončil závod Ondřej Bambula (ČEZ CT Tábor) a třetí byl obhájce prvenství Vladimír Kyzivát (Johnson Controls AŠ Mladá Boleslav), čtvrtý dojel Petr Dlask a pátý Radek Polnický (oba Madeta Fitness Specialized), který nejlépe odstartoval.
Třetí Vladimír Kyzivát: „Malinko jsem si spravil chuť, ale přece jenom to pořád není ono. Dnes to bylo o tom, že trať nebyla moc rychlá a dalo se občas v uvozovkách trochu odpočinout. Každopádně zatím to není z mé strany úplně ideální."
TOI TOI Cup pokračuje v sobotu 13. října na Vysočině v Hlinsku.

MARTIN BALI-JENČÍK