Je konec. Alespoň pro letošní rok. Hokejisté BK Mladá Boleslav srdnatě bojovali na ledě extraligového Liberce v přímém souboji o postup do nejvyšší české soutěže, nakonec jim ale zůstaly pouze oči pro pláč.

Karty před včerejším zápasem na libereckém ledě byly rozdány jasně. Vítěz bere vše, poražený nic. Ve hře ještě bylo zaváhání chomutovských Pirátů na ledě Olomouce, které by dávalo poraženému týmu z libereckého zápasu určitou naději, tu však Piráti razantně zametli pod koberec svou přesvědčivou výhrou 4:0.

Takže situace byla jasná – Boleslav nebo Liberec. Domácí Tygři byli během zápasu o chlup lepším týmem, konečná porážka 0:2 však má pro boleslavské barvy hodně hořkou pachuť.

Zbývalo sedm a půl minuty do konce základní hrací doby, stav 0:0, nervozita na obou stranách vrcholila v očekávaní věcí příštích. Když domácí Bulík dostal po odehrání puku hit od Tomáše Nouzy. Bulík zůstal ležet na ledě a poté odjel za doprovodu spoluhráčů do kabiny.

Rozhodčí sice trest původně nesignalizovali,ale nakonec se rozhodli jej udělit – Tomáš Nouza – pět minut plus do konce utkání. Boleslavští se sice zlobili na rozhodčí, ale ti svá rozhodnutí obvykle nemění.

Bohužel pro Boleslav bylo ještě hůř. Nahozený touš do obranného pásma pošťouchl ve snaze o zachycení Lukáš Pabiška tak nešťastně, že dostal „dvojku" za zdržování hry. Ve dvojnásobné přesilovce si vzal puk trochu symbolicky liberecký kapitán Nedvěd a zápas rozhodl. Když ještě v pokračující přesilovce zvýšil Filippi na 2:0 bylo o složení týmů příštího extraligového ročníku de facto jasno.

Boleslavští bojovníci ještě sice zkusili hru bez brankáře, ale toho na druhé straně, boleslavského odchovance Marka Schwarze, nepřekonali. Právě Schwarz by se mohl honosit titulem Král baráže, neboť po úspěších v boleslavském dresu, zaznamenal záchranu v této speciální soutěži i s Libercem.

Boleslav může mrzet ještě jeden fakt. Ze všech čtyř účastníků baráže mají Boleslavští nejvíce vstřelených branek a nejméně inkasovaných. Hraje se však na body a těch má po dvanácti kolech na svém kontě více Chomutov i Liberec.

S výsledkem baráže však panuje přeci jenom spokojenost na jednom místě na Mladoboleslavsku. A sice v Benátkách nad Jizerou. Ty jsou jak známo prvoligovou farmou libereckých Tygrů a v případě sestupu těchto o patro níž by vyvstala celá řada otazníků ohledně budoucnosti benáteckého hokeje.

Bílí Tygři Liberec - BK Mladá Boleslav 2:0

Hokejisté Liberce porazili v přímém souboji o účast v příštím ročníku nejvyšší soutěže Mladou Boleslav 2:0 a udrželi se mezi elitou. Bílí Tygři rozhodli duel závěrečného 12. kola baráže až ve třetí třetině v přesilových hrách. Skóre otevřel při hře pět na tři kapitán Petr Nedvěd, druhý gól přidal v klasické výhodě Tomáš Filippi.

Domácím usnadnila vstup do utkání rychlá přesilovka, již po 14 sekundách byl vyloučen mladoboleslavský Demel. Tygři ale gól dát nedokázali, i když blízko k otevření skóre byl Kudrna. Ve 3. minutě měl gól na hokejce Štich, jeho střela však do soupeřovy odkryté branky neprošla.

Výrazně více práce než Schwarz měl Valent, překonat jej však nedokázali Dušek, Vantuch, Bulíř ani po samostatné akci Urban. Hosté se výrazněji připomněli až v přesilové hře, Vrbatovy střely však za brankovou čáru neprošly.

Oba týmy s přibývajícím časem hrozily zejména v početních výhodách. V koncovce se jim ale nedařilo, což potvrdili domácí kapitán Nedvěd i hostující Pabiška. V závěru druhé třetiny si Tygři vypracovali velký závar před brankou soupeře, puk za čáru ale nikdo z elitní formace neprotlačil.

Dramatická bitva tak pokračovala i ve třetí části. Oba celky věděly, že k účasti v příští sezoně extraligy potřebují jakkoli vyhrát, a nechtěly udělat chybu, kterou by soupeři nabídly vedení. Velkou příležitost rozhodnout měl v 50. minutě v přesilovce Filippi, Valent ale vleže jeho střelu zastavil betonem a ustál i následující tlak.

S blížícím se koncem normální hrací doby rostly i emoce. Domácí k výhře přiblížil verdikt rozhodčích, kteří v 53. minutě poslali do kabin s pětiminutovým trestem Nouzu. Jeho střet s Bulíkem sice původně nezaznamenali, ale po následné poradě jej vyloučili za napadení. Následně navíc putoval na trestnou lavici za zdržování hry Pabiška a Nedvěd v přesilovce pět na tři otevřel skóre.

V pokračující klasické výhodě se trefil i Filippi a o výhře domácích bylo rozhodnuto. Hosté se snažili duel zdramatizovat v power play, ale nepodařilo se jim to. Nadále tak budou hrát v první lize.

Pavel Hynek (Liberec): „Měli jsme dobrý vstup do utkání, byli jsme aktivní a měli i šance, ale bohužel jsme to nevyjádřili gólově. Postupem se hra srovnala. My jsme hráli hodně špatně přesilovky a paradoxně jsme v ní v závěru rozhodli. Všem hráčům musím poděkovat za vítězství, za záchranu, ale na druhou stranu musím smeknout před soupeřem. Na ledě nechali všechno a v celé baráži hráli výborně. Bohužel vyhrát mohl jen jeden."

Jiří Slabý (Mladá Boleslav): „Po takovém utkání se mluví hodně těžko. Cesta, kterou jsme museli ujít, než jsme se sem dostali, byla dlouhá a těžká. Myslím si, že kluci odevzdali maximum, bojovali, ale bohužel jsme prohráli způsobem, ze kterého nemáme dobrý pocit. Nějaká křivda tam je. Ve třech se hraje hodně špatně. Po zápase jsme v kabině týmu poděkovali, jsme na něj hrdí."

Branky a nahrávky: 54. P. Nedvěd (Čakajík), 56. Filippi (Dušek, Duda). Rozhodčí: Fraňo, A. Jeřábek – Lederer, Hlavatý. Vyloučení: 5:8, navíc Nouza (M. Boleslav) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:0. Diváci: 7500 (vyprodáno).

Liberec: Schwarz – Čakajík, Štich, Jánošík, Výtisk, Derner, Šimek – Duda, Nedvěd, Víšek – Bulíř, Filippi, Kudrna – Dušek, T. Urban, Kica – T. Pospíšil, Bulík, Vantuch – D. Špaček. Trenéři: Hynek, M. Černý a Kapoun.

Mladá Boleslav: Valent – Jindra, Chaloupka, Němeček, Toman, Kasík, Pojkar, Žabka, Bohunický – Mikulík, Koudelka, Demel – Nouza, D. Výborný, L. Pabiška – Kafka, D. Vrbata, Pitule – Ondřej, Rys, Jiránek. Trenéři: F. Výborný a Slabý.