Před play-off získalo benátecké hokejové mužstvo do svých řad posilu jako hrom. Stal se jí několikanásobný reprezentant, účastník osmi mistrovství světa (z nichž třikrát si na krk pověsil zlatou medaili), olympijský vítěz – Milan Hnilička. Ten se v letošní sezoně potýkal se zdravotními problémy, když mu byl diagnostikován únavový syndrom.

Nyní se znovu pomalu a jistě snaží dostat do plné tréninkové zátěže. Zeptali jsme se na jeho zdravotní stav a jak vidí svou sportovní budoucnost.

Vrátil jste se znovu na led. Jak dlouho ve vás zrálo rozhodnutí, že člověk se rozhodne sezonu přerušit a dát se nějak dohromady?
Poměrně dlouho. Myslel jsem si, že se z té nemoci dostanu. Dost dlouho jsem se s tím trápil a spíš se to zhoršovalo, než že by nastávalo nějaké zlepšení. Byly to takové vlny. Před vánoci jsem se rozhodl, že se pustím do stoprocentního léčení.

K psychické pohodě nepřispěly ani výsledky Liberce, protože se nedařilo tak, jak jste si všichni přáli.
To také určitě, ale mě spíš trápil můj zdravotní stav než cokoliv jiného. Měl jsem dobré zápasy, které se střídaly s horšími. Bylo to přímo úměrné mému zdravotnímu stavu.

Co jste dělal během nucené šestitýdenní pauzy? Jak jste se připravoval na led?
Nesměl jsem dělat vůbec nic.

Jak člověk prožíval to, když si Liberec sehnal jako náhradu za vás gólmana Leinonena a tím vám dal na vědomí, že v této sezoně s vámi nepočítá?
Nebyly to příjemné chvíle. Spíš mě však zajímalo to, abych se uzdravil. Tu nemoc, kterou jsem měl, to nejde brát na lehkou váhu. Taky se může stát, že už nebudu aktivně hrát. Teď to zkouším, uvidím, jak tělo zareaguje. Moje krevní výsledky byly teď výborné. Doufám, že to tak půjde dál. Začínám trénovat postupně. Zdaleka to není plné zatížení.

Jak vy osobně se cítíte po návratu na led?
Na ledě se cítím naprosto výborně. Trochu horší je to pak po tréninku.

Existuje nějaký tréninkový prvek, který nemůžete dělat?
Jde hlavně o zátěž. Musím vše pozvolna.

Jaké jste našel podmínky pro přípravu tady v Benátkách nad Jizerou?
Tady je to pro mě naprosto ideální. Mám tu svůj klid, vyšli mi vstříc s tréninkem, což je pro mě výborné. Víc si nemohu přát.

Takže spíš hlavní přání je dát se do kupy a být fit v další sezoně?
Stoprocentně.

TOMÁŠ NEJEDLO