Třinec je posledním vítězem Masarykova poháru. Z jeho zisku se pod Javorovým radovali před dvěma lety, a jelikož loňské play off bylo zrušeno, stále jsou Oceláři úřadujícím mistrem. V základní části jim o kousek utekl Prezidentský pohár, o to větší motivaci ale mají ve vyřazovací fázi.

Hned ve čtvrtfinále demonstrovali sílu proti Kometě, kterou zničili 4:0 na zápasy. I jednotlivé výsledky byly až děsivě jednoznačné – 5:0, 7:2, 4:1 a 4:1. Suma sumárum celkové skóre 20:4 a stanovení nového rekordu vyřazovací fáze. Ještě nikdy se žádnému týmu nepodařilo v sérii play off nabrat brankový rozdíl +16.

Čím to bylo? Co byly hlavní zbraně Ocelářů v první sérii a s čím si budou muset poradit Boleslavští?

PŘESILOVKY

Mužstvo trenéra Václava Varadi proti Kometě znovu ukázalo, že v početních výhodách si ví rady. Hned osm z celkových dvaceti branek do brněnské sítě nastříleli Třinečtí v přesilovkách. V základní části dosáhl tým s drakem ve znaku na úspěšnost 19.75 % a byl čtvrtý nejlepší (za Spartou, Kometou a Pardubicemi), v play off ale své výkony ještě pozvedl – s využitím přes 36 % jsou Oceláři nejlepší. Hned za nimi je Mladá Boleslav. Oba týmy daly po osmi brankách, Bruslaři ale hráli o jednu početní výhodu víc.

SÍLA V ÚTOKU

Třinec má jednu z nejlepších prvních formací v lize. Trio Matěj Stránský – Petr Vrána – Martin Růžička je nebezpečné pro každou obranu. Stránský byl v základní části nejlepším střelcem extraligy s 33 brankami, Růžička zase jen o bod zaostal za vítězem kanadského bodování Peterem Muellerem. Není to ale jen o nich – nebezpečí je i v dalších lajnách. Až ve třetím útoku nastupoval ve čtvrtfinále Michael Špaček, který přitom ve čtyřech zápasech pobral šest asistencí. Vedle něj potom naskakuje Michal Kovařčík, se čtyřmi brankami pro změnu nejlepší třinecký střelec play off. Na pozoru se obrany musí mít i před dalšími forvardy – Tomášem Marcinkem, Erikem Hrňou nebo kanadskou posilou Jackem Rodewaldem.

„ČTVRTÝ ÚTOČNÍK“ GERNÁT

Nejproduktivnější obránce a nejlepší střelec mezi beky v základní části. Taková je vizitka Martina Gernáta. Vysoký ofenzivní zadák Třince nastřílel v dlouhodobé fázi sezony 13 branek a celkem pobral 41 bodů. V produktivitě obránců vyhrál o deset bodů před boleslavským Martinem Ševcem. A ani v play off ze svého tradičně vysokého standardu neubral – v pěti zápasech proti Kometě pobral gól a čtyři asistence. Na ledě těží ze svého přehledu, řídí hru v přesilovkách a díky dlouhé hokejce a dobrému bruslení je obrovsky platný i při defenzivní činnosti.

Tím ale síla Třince zdaleka nekončí… O šířce a kvalitě kádru směrem dopředu už řeč byla, dost podobné to ale je i mezi obránci. Kromě Gernáta v obraně Třince nastupují třeba David Musil, Tomáš Kundrátek nebo Milan Doudera – všechno hráči s reprezentačními zkušenostmi.

A špatně na tom Oceláři nejsou ani v brankovišti. Před startem play off sice panovala nejistota, jak si tandem Jakub Štěpánek – Ondřej Kacetl v brance aspiranta na titul povede, navíc Štěpánek čtvrtfinále musel vynechat kvůli nemoci. Tím se otevřela cesta mezi tyče pro Kacetla. A třicetiletý gólman nezklamal, ba naopak. Od Komety dostal jen čtyři branky, vychytal jedno čisté konto a úspěšnost zákroků vytáhl nad 96 procent!