Černý kůň letošního ročníku nejvyšší české soutěže? BK Mladá Boleslav. Zatímco loni se potácela na konci tabulky, letos prohání ty nejlepší týmy.

Naposledy to odskákal českobudějovický Mountfield. Ten prohrál v Metrostav Areně po nájezdech. A tak je Bruslařský Klub po devíti kolech na šestém místé čtrnáctičlenné tabulky. S pouhou dvoubodovou ztrátou na místo druhé.

„Podařilo se nám skvěle poskládat útočné formace. Ti kluci k sobě výborně pasují a dokáží si vyhovět,“ poodhalil kouzlo loni posledního týmu extraligy trenér Vladimír Čermák. Každý útok má skutečně cosi do sebe. Nejzkušenější trio v celé extralize Sup – Král – Pabiška. Nebo hokejoví hračičkové Nouza – Sýkora – Boháč. Ale také rychlíci Bahenský – Vrbata – Handlovský. Za jmenovanými nikterak nezaostává ani čtvrtá lajna Fabuš – Gajovský – Macho. Prostě útočná vozba jak má být.

A obrana? Zkušenost a přehled. Do Mladé Boleslavi přišli před sezonou například Jiruš, Žabka, karlovarský mistr Duben nebo tvrďák Frolo. K týmu se také v nejbližších dnech připojí další posila zadních řad – finský bek Esa Lehikoinen.

Boleslav se také obrněla proti možným absencím z důvodů zranění či nemocí vyřízením střídavého startu trojici hráčů z prvoligového Ústí. Takže k vidění jsou v boleslavském dresu také Martin Šagát, Rok Pajič a Roman Němeček.

Největší hvězda však stojí za všemi hráči v poli. Je jím famózní brankář Marek Schwarz. Ten patří v každém zápase k oporám Středočechů a za své výkony obdržel také odměnu od trenéra národního týmu Vladimíra Růžičky. Schwarz se totiž objevil v širší nominaci národního celku pro olympijský turnaj ve Vancouveru, jenž proběhne již v únoru. Navíc mu záda kryje Michael Valent, jenž se ukázal ve skvělém světle v zápase na ledě Litvínova.

O tom, že v boleslavské kabině panuje pohoda netřeba pochybovat. Potvrzují to i slova jendoho z tahounů Tomáše Sýkory. „V mančaftu je velká pohoda, navíc jsme skvělá parta. Ty body co sbíráme k tomu velmi pomáhají. Trenéři jsou v klidu, vedení také může být, takže si ten start neuvěřitelně užíváme a také si hodně věříme, což je myslím na ledě hodně vidět.“

Jeho slova potvrzuje i jeho parťák Peter Fabuš: „Od prvního kola makáme jeden za druhého a výsledkem jsou body na našem kontě.“

Týmu se daří i přesto, že několik hráčů vyřadila ze hry viróza. „Já jsem to naštěstí přešel bez jakýchkoliv náznaků nemoci, což musím zaklepat (klepe do vedle stojícího automatu na kávu). Jiní kluci nějaké problémy měli, ale myslím si, že to nejhorší už ustoupilo a v příštím týdnu se všichni vrátí do hry,“ podotkl Tomáš Sýkora.

Sezona je však ještě dlouhá a všichni věří, že pro Boleslav bude celá úspěšná.