Zkušený hokejový útočník Richard Král nečekaně končí v extraligové Mladé Boleslavi. Vedení BK Mladá Boleslav uvedlo na webových stránkách, že se čtyřicetiletým kapitánem týmu pro další sezonu nepočítá. Přitom v dubnu s Králem podepsalo novou roční smlouvu. „Ta informace není úplně správná,“ komentoval údajný podpis nového kontraktu generální manažer klubu Cyril Suk s tím, že Královi kontrakt skončil.

Tato informace zaskočila kromě fanoušků také samotného Krále. Ten se připravuje, stejně jako v loňské sezoně, individuálně doma v Třinci. „Dozvěděl jsem se to ráno, kdy mi volal Cyril Suk.“ Bližší informace zatím prý neví ani on sám: „Důvod neznám. Jsem hodně zaskočený.“ Cyril Suk komentoval důvody rozchodu takto: „Dvakrát jsme skončili v baráži, a musíme proto udělat nějaké změny. Zvolili jsme letos jinou cestu.“ A pokračoval: „Nicméně chci Richardovi, za jeho služby poděkovat.“

Důvodem vypovězení smlouvy by podle spekulací mohly být finance. Klub chce podle nich přivést další dva útočníky, na něž by v případě placení lukrativní Královy smlouvy nezbyly prostředky.

Král byl v uplynulé sezoně nejproduktivnějším hráčem mužstva. V základní části odehrál 50 zápasů a nasbíral 39 kanadských bodů za 18 branek a 21 asistencí. V jedenácti duelech skupiny o udržení přidal dalších šest finálních přihrávek, ve dvou zápasech baráže se neprosadil. Bývalý útočník Pardubic, Třince, Zlína a Plzně působil v Mladé Boleslavi od sezony 2006/07 a pomohl klubu postoupit do extraligy.

Aktuálně mu patří třetí místo v historické tabulce podle počtu startů v nejvyšší soutěži. Na svém kontě má 933 odehraných zápasů v extralize. Více utkání sehráli jen Josef Řezníček a Michal Sup, který hrál také naposledy za Mladou Boleslav. Po minulé sezoně Sup ukončil kariéru.

Přichází Marušák

Naopak do Středočeského týmu se vrací obránce Jiří Marušák. Ten působil v Mladé Boleslavi v úvodu první extraligové sezony, poté zamířil do ruské KHL, kde hájil barvy týmu MVD Balašicha, v loňské sezoně hrál za Metallurg Novokuzněck. " V Boleslavi podepsal dvouletou smlouvu," uvedl ředitel BK Michal Koliáš.

Jiří Marušák se narodil ve Zlíně, kde také začínal s hokejem. Postupně se zařadil mezi nejproduktivnější beky a například v sezoně 2001/2002 získal v 52 zápasech základní části 34 bodů. Rok nato poprvé odešel do zahraníčí. Ve Finsku hrál za Tapparu Tampere. Ročníky 2003/2004 a 2004/2005 strávil v ruském Novokuzněcku, další sezonu odehrál v Petrohradu.

V úvodu sezony 2006/2007 se vrátil do rodného Zlína, ale po dvaceti odehraných zápasech opět nabral směr Rusko.

Angažmá v CSKA Moskva pro něho předčasně skončilo po devíti utkáních, chuť si pak spravil ve švédském Djurgardenu.

Ročník 2007/2008 zahájil ve Vítkovicích, ale to jen kvůli přísným daňovým zákonům, které platí ve Švédsku. Po třinácti zápasech ve vítkovickém klubu se vrátil do Djurgardenu.

Dres Mladé Boleslavi poprvé oblékl v sezoně 2008/2009. Dohromady odehrál za Bruslařský klub jedenadvacet zápasů, než se dohodl na kontraktu s ruskou Balašichou. Loňský ročník strávil v Novokuzněcku.

JAROSLAV BÍLEK, ČTK