Vedení Mladé Boleslavi kritizuje Asociaci profesionálních klubů ledního hokeje (APK LH), která problém kolem třineckého hráče Martina Adamského řeší jinak než podzimní kauzu s chybnými registracemi.

„Je velkým překvapením, že i po kontrole registrací a evidencí všech hráčů Tipsport extraligy ledního hokeje se nyní objevuje další případ nesprávné evidence hráče. Je tedy otázkou, co bylo vlastně kontrolováno, a jak je možné, že nebylo na tento případ upozorněno. Vše nasvědčuje tomu, že opět selhává kontrolní funkce APK,“ stojí v prohlášení na webu středočeského klubu.

Mladá Boleslav se podivuje, že v nové kauze jsou interpretovány řády jinak než v případech neplatných registrací Jiřího Marušáka a Tomáše Divíška, které stály Mladou Boleslav 22 bodů. O body přišly ze stejného důvodu také Plzeň a Kladno.

„Ředitel APK (Stanislav Šulc) opakovaně tvrdil, že za správnost evidence hráče zodpovídá jeho nový klub. Nyní v tomto případě nový klub ‚asi‘ za správnost evidence neodpovídá a chyby se podle svého tvrzení zřejmě dopustil ředitel APK při kontrole listin,“ prohlásil mladoboleslavský klub.

„Současný stav jednoznačně prokazuje, že kontrolní mechanismy APK nefungují a že řády APK jsou jejími orgány ve stejných či obdobných případech vykládány diametrálně rozdílným způsobem,“ kritizuje vedení posledního týmu extraligové tabulky.

Ředitel extraligy Šulc odmítl možnost, že by přestup Adamského nebyl platný, přestože došlo při vyřizování transferu k záměně dokumentu Ohlášení přestupu za Prohlášení o postoupení Hráčské smlouvy. Transakce byla oficiálně potvrzena a Ocelářům podle Šulce žádná sankce nehrozí.

NEZKRÁCENÉ VYJÁDŘENÍ BK MLADÁ BOLESLAV

Klub BK Mladá Boleslav považuje za nutné se také oficiálně vyjádřit k případu startů hráče Martina Adamského za klub HC Oceláři Třinec.

Předně je velkým překvapením, že i po kontrole registrací a evidencí všech hráčů Tipsport extraligy ledního hokeje, kterou odpovědní pracovníci APK měli provést v souvislosti s tzv. registrační aférou, se nyní objevuje další případ nesprávné evidence hráče. Je tedy otázkou, co bylo vlastně při zmiňované kontrole kontrolováno, a jak je možné, že po kontrole nebylo ze strany kontrolujících osob na tento případ upozorněno. Vše nasvědčuje tomu, že opět selhává kontrolní funkce APK. Bohužel na tato selhání doplácí kluby, hráči, sponzoři a samozřejmě fanoušci.

Nemůžeme si odpustit konstatování toho, že prezident APK a ředitel APK svými výroky v této nové kauze poškozují jméno Tipsport extraligy a zájmy klubů, včetně BK Mladá Boleslav. Jinak totiž nelze charakterizovat např. výrok prezidenta APK, že "V případech Přikryla, Divíška, Kotrly a spol. se práva vůbec nepřevedla".

Toto tvrzení je nepravdivé a je s podivem, že něco takového může prezident APK po trv. registrační aféře vůbec vyslovit. V případě obou hráčů BK Mladá Boleslav, tedy Tomáše Divíška a Jiřího Marušáka, má náš klub platné smlouvy o postoupení hráčských práv s původními kluby těchto hráčů (HC EATON Pardubice a PSG Zlín). Evidence hráče nemá na smluvní vztah mezi kluby vůbec žádný vliv.

Co je na případu hráče Adamského zarážející, je skutečnost, jakým způsobem jsou nyní ze strany APK vykládány řády, kterými se Tipsport extraliga řídí. Jejich interpretace je totiž zcela odlišná od interpretace, která byla použita v tzv. registrační aféře.

Pokud šlo o případ hráčů našeho klubu, bylo ze strany ředitele APK opakovaně tvrzeno, že podle přestupního řádu odpovídá za správnost evidence hráče nový klub. Nyní v tomto případě nový klub "asi" za správnost evidence neodpovídá a chyby se podle svého tvrzení zřejmě dopustil ředitel APK při kontrole listin týkajících se nového působiště hráče Adamského. K tomu uvádíme, že listiny všech hráčů BK Mladá Boleslav před startem letošního ročníku Tipsport extraligy ledního hokeje kontroloval či alespoň v souladu s herním řádem kontrolovat měl ředitel APK. Podle našeho názoru nelze tedy nyní tvrdit, že v případě hráčů BK Mladá Boleslav bylo pochybení pouze na straně našeho klubu a v případě hráče Martina Adamského je pochybení na straně ředitele APK. Jednalo se přece vždy o totožnou kontrolu.

Navíc pokud jde o hráče Tomáše Divíška, byl příslušný tiskopis pro evidenci hráče v klubu BK Mladá Boleslav zaslán na APK klubem HC EATON Pardubice již 18.6. 2010. K odpovědnosti za to, že tento tiskopis nebyl ředitelem APK zaevidován a zaslán novému klubu, kterým byl BK Mladá Boleslav, se však ředitel APK nehlásí a ve svém opomenutí evidentně nespatřuje žádné pochybení.

Pokud jde o případ "Adamský", je jasné, že se jedná o administrativní pochybení, kdy nebyl dodržen Přestupní řád. Použitý formulář nesplňuje podmínky tímto řádem stanovené, zejména chybí podpis hráče, který hlásí přestup, a podpis klubu, do něhož hráč přestupuje. V této formě a bez chybějících podpisů s ním tedy nemohou být spojovány zamýšlené následky. Nepodepsaný úkon nemůže být úkonem.

O to překvapivější je stanovisko ředitele APK, že "Bylo víc než zřejmé, kde bude (hráč Adamský) nadále působit". V tomto případě tedy není nutné mít v pořádku veškeré listiny týkající se hráče?

Domníváme se, že současný stav jednoznačně prokazuje, že kontrolní mechanismy APK nefungují a že řády APK jsou jejími orgány ve stejných či obdobných případech vykládány diametrálně rozdílným způsobem. Sankce vůči klubům jsou pak ukládány necitlivě, bez přihlédnutí ke sportovní stránce.

BK Mladá Boleslav

JAROSLAV BÍLEK, ČTK