Ten první prožívá zápasy hokejistů Benátek emotivně jako snad nikdo jiný. Druhý pro změnu drží na tváři konstantní poker face. Ať už je stav 5:0 nebo 0:5.

Předseda HC Benátky nad Jizerou Bohumil Bartoň a sportovní ředitel Jan Slivka hodnotili uplynulou prvoligovou sezonu, v níž, stejně jako loni, skončili Středočeši v předkole play–off na holích Znojemských Orlů. Co se v Benátkách tento rok povedlo a co ne?

Kdybyste měl sezonu zhodnotit jedním slovem nebo jednou větou, jaká by to byla?
Bartoň: Rozhodující je, aby bylo vnímáno, že jsme farmou extraligového Liberce. Naším úkolem je příprava mladých hráčů pro potřeby extraligového týmu. Když se ohlédneme nejenom, za tou letošní, ale všemi třemi sezonami, tak tento aspekt se zde daří úspěšně naplňovat. Celá řada hráčů, kteří začínali tady, dnes hrají extraligu – a to je rozhodující. Druhá stránka věci je sportovní. Proto nám je líto, i kvůli fanouškům, že se nám ten krok do čtvrtfinále udělat nepodařilo. K vyřazení Znojma chyběl jenom kousek.

Jste tedy spokojeni?
Bartoň: Jako benátecký patriot jsem si přál, abychom se v play–off dostali dále. Přesto znovu opakuji, že prioritou pro klub je výchova hráčů. S ní jsem spokojen. Už teď se objevují další hráči, kteří mohou hrát extraligu. Za všechny jmenuji Petra Ulrycha, jenž k nám přišel z Nymburka a nyní hraje extraligu.

Nemrzí vás přesto, že jste neměli na rozhodující zápasy k dispozici Tomáše Urbana, který byl druhý v kanadském bodování celé soutěže?
Bartoň: To je spíš otázka na generálního manažera. Určitě by nám v sérii se Znojmem pomohl, ale znovu je potřeba chápat zájmy Liberce, který má nejvyšší ambice a v jehož týmu se Tomáš nyní chytil.
Tým i přes vypadnutí stále trénuje?
Bartoň: Ano, tým je pohromadě právě pro potřeby Bílých Tygrů v play–off. Abychom v případě zranění, nemoci nebo jiných problémů mohli Liberec hráčsky doplnit.

Který moment v sezoně se vám vybaví jako ten „nej“?
Bartoň: Určitě to jsou výhry 6:1 nad Berounem nebo 7:1 nad Hradcem, který jsme porazili i bez posil z Liberce. Pak to jsou výhry nad Znojmem v předkole, které jsme uhráli s mladými hráči, kteří si teprve zvykají na soutěž, která má svojí kvalitu.
Slivka: Mě těší, že jsme schopni vytvářet takové podmínky, abychom zde mohli vychovávat hráče pro extraligu. To je naším posláním. A chtěl bych požádat naše fanoušky, aby to chápali.

Jak kvalitní je první hokejová liga?
Bartoň: Kvalitní je. Mám pro to jasný důkaz – podívejte se kolik hráčů z první ligy hraje extraligu. Není to jenom o Benátkách a Liberci, ale těch hráčů je celá řada.
Slivka: V prvoligovém hokeji se pohybuji od roku 1983, kdy jsem působil v Písku. Ten pracoval systémem vojenského klubu. Podstata této soutěže by měla být, a tak to i je, připravovat mladé hráče. A pak je zde samozřejmě část týmů, které mají postupové ambice. Dříve to byla Opava nebo Znojmo, nyní jsou to Ústí a Chomutov. První liga by nyní měla suplovat systém vojenských Dukel z minulosti.

Daří se to?
Slivka: Já myslím, že ano. Ať už zmíním třeba Havlíčkův Brod nebo nás, kteří pracujeme hlavně s mladými

Co fanoušci? Návštěvy byste si určitě představovali vyšší.
Bartoň: Na zápasy, v nichž hrajeme se soupeři jako Vrchlabí nebo Hradec, s nimiž přijedou i jejich fanoušci, nejsou návštěvy špatné. Pak jsou zápasy s týmy, s nimiž fandové nepřijedou a pak je část stadionu prázdná, což působí negativně. Pět set diváků by se nám na zápase líbilo, ale nutno brát také v potaz, že Benátky jsou malé sedmitisícové město.
Slivka: Nám když přijde 400 diváků, tak to jsou v přepočtu na počet obyvatel 4%, v Hradci jich přijde sice 1200, ale jsou pod 1%. Přesto by návštěvy měly být vyšší. Jsme často srovnáváni s volejbalem. Tam sice chodí plná hala, ale ta je pro 320 diváků. My tady máme diváků víc, ale tím, že máme vyšší kapacitu, tak se atmosféra rozmělní.

Na čem pracujete nyní?

Bartoň: Je to celá řada věcí. Dalším hlavním bodem pro nás je práce s mládeží, které věnujeme spoustu času. Ať už to je zajištění kvalitních podmínek pro trénink, s čímž souvisí shánění dobrých trenérů. Chceme prostě vychovávat kvalitní hráče. Ti si mohou zahrát vyšší mládežnické soutěže v Liberci, naopak pro ty slabší je pak možnost hrát v Nymburce, s nímž chceme prohloubit spolupráci, abychom měli tu celou řadu Liberec – Benátky – Nymburk zakončenou.

Co vás na hokeji nejvíce baví?
Bartoň: To co na každém sportu. Sport je prostě nejlepší prevencí proti problémům drog a dalším podobným. Je potřeba děti přivést na sportoviště, dát jim možnost ke hře, dát jim kvalitní vedení. Z toho má pak člověk radost. Proto musím nejen za nás poděkovat městu Benátky nad Jizerou za to, jaké podmínky pro sport ve městě zajišťuje.

A co váš stadion?
Bartoň: Rádi bychom jej dobudovali, aby byl ještě lepší. Máme v plánu zajištění několika dalších míst na sezení. Letos běžela celosezónní divácká soutěž, kterou chceme do budoucna ještě rozšířit. A je tu spousta dalších námětů.