Léta společnými silami táhli hokejisty Liberce v extralize. Byla to nerozlučná parta. Jenže jednoho dne se šestičlenná smečka Bílých Tygrů rozutekla.

Osud je nevyzpytatelný, a tak se stalo, že se po čase jejich cesty zkřížily.

Znovu teď mají společnou vidinu. Rozdíl je ale v tom, že bojují proti sobě.

Bratrovražedný souboj svádí exliberečané v baráži o extraligu v barvách Ústí nad Labem a Mladé Boleslavi.

Touhle poutavou story by se klidně mohli inspirovat v Hollywoodu. Co říkáte?

Na jedné straně barikády stanuli Václav Novák se Stanislavem Procházkou. Na druhé byli povoláni do zbraně Lukáš Zíb, Tomáš Klimetna, Jiří Moravec a Václav Kočí.

„Ještě předloni jsme všichni hráli pohromadě. Rád na to vzpomínám. Byla tam dobrá parta a tihle kluci ji utužovali,“ ohlíží se do nedávné minulosti obránce Lukáš Zíb. „Teď proti sobě bojujeme o extraligu…“ A Zíb v tom početnějším klanu z Boleslavi.

„Tu partu, co jsme v Liberci vybudovali, ta už tam dávno není,“ připojuje se nostalgicky Novák, dnes Zíbův sok.

Oba pokročilí třicátníci jsou velcí kamarádi. „Během sezony jsme si stále volali,“ prozrazuje Zíb. „Po dobu baráže jsme si ale nezavolali, ani nenapsali.“ Ano, v baráži jde bratříčkování stranou. Tak to prostě chodí.

„Na ledě jsme soupeři,“ má jasno Zíb, který ve dvou zápasech baráže nasbíral už 16 trestných minut. „Myslím, že jsme už ukázali, že dokáže jeden druhého pořádně zmastit a klidně se i pohádáme.“

Důrazný forvard pokyvuje hlavou. „Strkáme do sebe, snažím se je vyprovokovat k nějaký hlouposti, aby se nesoustředili na hokej,“ odtajnil svoji „záludnou“ taktiku Novák. „Oni to berou, vždyť mě znají,“ dodává se šibalským úsměvem.

Do sebe se bez okolků pustí i když se potkají na stadionu. „V útrobách arény se pozdravíme a vtipkujeme,“ vypráví dobře naladěný Zíb. A hned dojde na obvyklé hecování.

„Jsou to takový ty chlapský řeči, snažíme provokovat. Ale není to myšleno zle,“ culí se bek. „Jestli jsme uzavřeli nějakou sázku? To ne.“

Po baráži se bude část povedené partičky radovat, druhá vzlykat. Extraligu si všichni zahrát nemůžou. Zatím má blíže mezi elitu Zíbova ekipa, která vede 2:0 na zápasy.

„Někteří z nás jen vypomáhají z Liberce, ale podle náznaků to nevypadá, že by se měl někdo vrátit. Každý se teď snaží vybojovat extraligu, první ligu nikdo hrát nechce,“ říká důrazně Zíb.

„Máme možnost si extraligu vyhrát a uděláme pro to všechno,“ vzkazuje Novák, který své bývalé parťáky dnes pohostí v Ústí.

Exliberečané v baráži

v dresu Ústí: Václav Novák a Stanislav Procházka.

v dresu Boleslavi: Lukáš Zíb, Tomáš Klimentna, Jiří Moravec a Václav Kočí.