Dopřát pejskovi nebo kočičce dovádění na zahradě, v bezprostřední blízkosti jejich domácích pelíšků, se zdá být tím nejlepším, co jim můžete nabídnout.
Venkovní prostor, v němž se budou pohybovat, by však měl být pro ně bezpečný a zároveň jim poskytovat dostatek podnětů pro hry a respektovat přirozené potřeby. Zároveň byste se měli postarat, aby domácí zvířata neničila vaše záhony a jejich zoubky i výměšky nepřinesly zmar okrasným rostlinám, keřům či nábytku.
Pěšinka pro hlídače
V případě psů hodně zmůže důsledná a trpělivá výchova, spojená se společným aktivním trávením času. Pes, který s vámi chodí pravidelně na dlouhé procházky, nebude mít do pustošení mrkviček a salátu už moc chuti. Zvířeti však musíte systematicky zakazovat jakékoli okusování, znečišťování a hrabání a vymezit místa, kam chodit nesmí. Když hranici olemujete kakostem oddenkatým nebo africkou kopřivou, jejichž aroma pejskům není příjemné, odradíte je od vstupu.
Hodně však záleží i na volbě plemene. Kde chce mít dokonalou zahradu, neměl by si pořizovat aktivní plemena, kterým je norování vlastní. Jakmile ucítí hraboše, jdou na věc hlava nehlava. Nemá smysl vašemu mazlíkovi hrabání zakazovat úplně. Naučte ho však, kde dělat díry může a kam vůbec nesmí chodit. Pomohou nízké plůtky, jimiž snadno oddělíte prostor, ve kterém se bude pes pohybovat.
Stejně lze ochránit i záhonky. Pes bude vědět, že za ně nesmí. Uspokojivým kompromisem pro aktivního norníka a zahradu se může stát hrabací koutek. Do ohraničeného místa s pískem zahrabete pamlsek nebo oblíbenou hračku a o zábavu psího kamaráda je postaráno.
Počítejte s tím, že skoro každý pes potřebuje chránit své teritorium před vetřelci, proto bude běhat kolem plotu. Časem tam vznikne místo trávníku udusaná plocha. Zkuste proto trávník na běžecké trase vašeho hlídače nahradit dlažbou či nezpevněným povrchem z kačírku či štěrku. A záhony raději založte až kousek od plotu. Není také od věci sledovat oblíbenou zahradní trasu vašeho pejska. Šikovným řešením je opět chodníček, jehož založením zabráníte vzniku nepěkných udusaných míst.
Když pejskovi uchystáte větší kameny či část kmene v rozích zahrady, bude je značkovat podobně jako patníky a okolní keříky vám poděkují. Agresivní psí moč a exkrementy vypalují suchá místa, co nejrychleji je proto odstraňte. Musíte psa naučit, aby konal potřebu během vycházek.
Když neuspějete, pořiďte mazlíkovi prostornější kotec. Může jít také o oplocenou část zahrady. Rozhodně ho však nenechávejte zavřeného celé dny v malém prostoru. Váš čtyřnohý společník potřebuje spoustu pohybu, nejlépe ve vaší společnosti.
Omamná šanta
S kočkami budete mít na zahradě o poznání snadnější pořízení. Vychovávat se sice příliš nedají, ale když pro ně vytvoříte koutek, kde bude lavice, škrabadlo nebo stolek, na němž se budou povalovat a pozorovat okolí, pravděpodobně dají pokoj záhonům. Dřevní hmotou zamulčovaný prostor, který kočky láká svou vůní k hrabání, zakryjte sítí nebo textilií. Vůbec není od věci přidat kočkám na vyhrazené místo ještě záchůdek, na který jsou zvyklé z domova.
Nezapomeňte, že vrtošivé chlupaté krásky musíte na venkovní hřiště nalákat. Osvědčeným a prověřeným pomocníkem je v tomto ohledu šanta kočičí. Micky se v ní s chutí válejí, trhají a koušou její listy a pak si jen lebedí, stočené v klubíčku. Šanta totiž obsahuje halucinogenní látku nepetalakton. Prvotní účinek trvá pět až deset minut, pak dochází k útlumu organismu, protože kočky listy šanty obvykle snědí a ona pak působí jako sedativum.
Podobně příjemný je pro kočičí čumáček kozlík. Mějte také na paměti, že vaše šelmičky si rády brousí drápky o kůru stromů, a vyhraďte jim jeden okrasný. Před kočkami bývá třeba bránit květináče, suchá hlína láká k hrabání, stačí ale zapíchat špejle či párátka a máte po starostech. Kočky odpudí i kousek citronové či pomerančové kůry.
Neplechu ale mnohem častěji dělají na zahrádce čtyřnozí návštěvníci z okolních domů. Velice rychle vezmou zpátečku, když jim pobyt na nevhodných místech, z něhož si dělají toaletu, trošku znepříjemníte. Začněte zlehka, zasaďte na okraje záhonů a pěšinek rostliny, které mourky odpuzují. Sázkou na jistotu se stane routa vonná. Odpuzuje i jako usušená.
Kočičímu čumáčku stejně tak nevoní citronová tráva, eukalyptus nebo levandule. Když vysypete na záhonek, na němž si udělali kocouři odvedle toaletu, citrusové slupky, kávovou sedlinu nebo dýmkový tabák, měli by se nezvaní hosté poroučet. Další možností, jak jim záhonky znechutit, je sprška. Máte-li v zahradě závlahu, připojte ji k pohybovému čidlu a to nastavte tak, aby ji šelmička spustila.
Na trhu najdete kočičí odpuzovače ve spreji, které obsahují třeba syntetizovanou moč větších predátorů. Když postříkáte obvod zahrady, kočky i další zvířata k vám přestanou chodit. Poněkud riskantní může být instalace sonické rušičky, která vydává zvuk o vysoké frekvenci. Uškodit může i vašim domácím zvířátkům, zatímco routa nebo slupky z citrusu určitě nikoli.
Parazité, pesticidy a myši
Postarejte se, aby zahrada byla pro mazlíky bezpečná. Že při pobytu ve venkovním prostoru potřebují psi a kočky ochranu před klíšťaty, ví dnes už každý. Na zvířata mohou přenést dokonce víc nebezpečných nemocí než na lidi. Je to třeba klíšťová paralýza, babezióza nebo ehrlichióza.
Vedle sprejů, pipety či obojků můžete vyzkoušet přírodní prostředky, třeba v podobě silice levandule či skořice. Počítejte však s tím, že ochrání vaše mazlíky krátkodobě a navíc jim nemusí být příjemné intenzivní silné aroma silic.
Abyste omezili výskyt klíšťat, je nutné pravidelně sekat trávník. Zvířata, a to nejen kočky, ale ráda žvýkají vyšší stébla, protože jim zlepšují trávení. Takže jim kousek zeleného porostu, který ale nebude ošetřený pesticidy, ponechte. Nebudou hledat jinde. Zelené osivo, na němž si smlsnou kočky i psi, snadno vzejde v květináči a potěší mazlíky v čase, když zahradu pokryje sníh.
Skrytým a opomíjeným nebezpečím jsou už zmíněné pesticidy, stejně jako fungicidy, insekticidy a bůhvíjaké další chemické postřiky. Myslete na to, že na trávník, který postříkáte selektivním herbicidem by alespoň po dobu ochranné lhůty, uvedené na přípravku, neměli vaši mazlíci vstupovat. Zdravotní problémy mohou chemikálie vyvolat nejen u nich, ale i u vašich dětí.
Postarejte se, aby se všeteční čtyřnozí čmuchálkové nedostali do míst, kde skladujete nádoby s tekutými hnojivy a chemickými přípravky na ochranu rostlin.
Když pejsek ponoří svůj čumáček do fermentovaného hnoje na záhonku, nic se nestane. Pozor však na kopřivovou jíchu, té se napít nesmí. Velké nebezpečí pro domácí zvířata představují jedy, které používáte proti přemnoženým myším, hrabošům či potkanům, protože je svou chutí a aromatem lákají k ochutnání.
Z dosahu mazlíků byste měli dostat také jedovaté návnady. Hodně těžké je ohlídat, aby se především nadšené lovkyně, jakými jsou kočky, nedostaly k přiotrávené myši, kterou snadněji chytí. Pokud si váš kocourek nebo míca uchovali své přirozené pudy, postarají se o přemnožené hlodavce sami.
Jedovatý živý plot
Možná vás překvapí, jak dlouhý bude seznam rostlin, které jsou pro domácí zvířata jedovaté. Jen tak namátkou – zlatý déšť, zimostráz, pryskyřník, plamének nebo rododendron. Pouštět se do jejich plenění není třeba, mazlíci obvykle jednou ochutnají a zjistí, že jim nechutnají. Většinou se obejdete bez návštěvy veterináře.
Zvláštní pozornost byste však měli věnovat uskladnění cibulí okrasných rostlin, zvlášť štěňata mohou mít chuť tuhle hračku ochutnat. Ani česnek a cibule kuchyňská nejsou pro ně vhodné, protože způsobují rozpad červených krvinek. Psi by se neměli ani hrabat v záhoně, kde jsou vysazené.
Také jedovaté plody mohou ohrozit zdraví vašeho čtyřnohého kamaráda, zvlášť když se motá kolem živého plotu. Především půjde o bobulky brslenu, tisu, břečťanu, jalovce, kustovnice, toxické je i hroznové víno. Chraňte své pejsky důsledně také před rostlinami s trny. Pokojovka difenbachie zase dokáže vyvolat popálení jazyka a hrdla, silné otoky a někdy i smrt zvířete.
Téměř žádné riziko nehrozí u koček, jejich mlsné jazýčky o rostliny nestojí. Nicméně ochutnávka břečťanu, africké fialky či oleandru je může přivést do ordinace veterináře.
Nebezpečné rostliny
Mezi nebezpečné jedovaté rostliny pro psy patří blín, bolehlav, durman, lýkovec, náprstník, oměj, pryskyřník, olenadr, štědřenec zlatý déšť, skočec, sotorek, čemeřice, durman, kosatec, klejicha, zimostráz, tabák, brambořík, lantana, plamének či rododendron.
Ohlídejte, aby neokusovali pokojovky, jako je především difenbachie, kaládium, filodendron či monstera. Kočkám může ublížit jakýkoli břečťan, africká fialka, brambořík, pryšce, chřest, oleandr, aloe, azalka, agáve, chryzantémy, hortenzie a šeflery.