Od roku 1892 se začala psát historie Sboru dobrovolných hasičů Luštěnice. Sbor se vypracoval na velmi slušnou úroveň. Důkazem je nespočet výjezdů k požárům. Letos už luštěnická jednotka vyjížděla například k velkému požáru v lisovně plastů ve Vlkavě, dále k požáru skladu v Luštěnicích nebo benátecké skládky.

Jak uvedl velitel jednotky Štěpán Klička, hasiči z Luštěnic při poplachu vyjíždějí do deseti minut například až k Loučeni. „Výcviku věnujeme hodně času. Dlouhou dobu rovněž trvalo, než jsme se v obci propracovali k mínění, že jsme skutečně hasiči,“ uvedl Klička.

V současné době má například luštěnický sbor smlouvu s obcí Brodce, kde vlastní dobrovolné hasiče nemají.

Pro místní hasiče je samozřejmostí práce pro Luštěnice, soustředí se však hlavně na výjezdy. „S vedením obce máme dobré vztahy, vychází nám vstříc,“ podotkl Štěpán Klička.

Jediným kazem luštěnických hasičů je nedostatek lidí. „Ve sboru je nás jen přes třicet, v jednotce dvanáct. V dvoutisícových Luštěnicích je však problém dostat do sboru lidi. Nikdo bohužel nemá zájem. Důvodem je zřejmě to, že se musí odvést hodně práce zadarmo,“ řekl velitel jednotky.

Místní sbor dobrovolných hasičů nyní čeká na opravu techniky. „Dostali jsme převodem liazku, potřebuje však opravu za zhruba půl milionu korun,“ vyjádřil se Štěpán Klička. Hasiči dále ještě používají cisternu z roku 1976, kterou zakoupila obec.

Sbor dobrovolných hasičů Luštěnice se rovněž zapojuje do požárního sportu. Ve sboru jsou tři aktivní rozhodčí.

Kromě výjezdů, prací a výcviku jezdí hasiči z Luštěnic dvakrát ročně na cvičení do Písku. „Setkáváme se zde s dobrovolnými i profesionálními hasiči, vojáky a záchranáři. Jsou mezi nimi dobrovolní záchranáři i ti, kteří jako záchranáři pracují. Musím konstatovat, že tato víkendová cvičení jsou pro náš sbor opravdovým přínosem,“ dodal Štěpán Klička, velitel jednotky Sboru dobrovolných hasičů Luštěnice.

Kozlův hasičský počin - HLASUJTE ZDE.