V červenci 1882 se několik nadšenců rozhodlo založit Sbor dobrovolných hasičů v Kosmonosích. Jednalo se o 32 občanů, soustředěných kolem majitele pivovaru pana Josefa Křikavy.

Kozlův hasičský počin: HLASUJTE ZDE.

Členové Sboru dobrovolných hasičů Kosmonosy kromě své specifické činnosti vykonávali a vykonávají též brigádní činnost. V dřívějších dobách takzvané „akce Z“, v současnosti jako výpomoc městu. Jedná se o prořezy stromů nebo jejich uplné pořezání na městských nebo soukromých pozemcích, dvakrát ročně se provádí sběr železného šrotu a různé jiné akce.

K tomu je nutné přičíst odpracované hodiny na údržbě požární zbrojnice a strojového parku, v neposlední řadě i hodiny odpracované při provádění dříve tzv. společenských akcích. Při těchto záslužných činnostech jsou členy sboru odpracovány každoročně stovky brigádnických hodin.

V roce 2000 byla jednotka dobrovolných hasičů z Kosmonos na základě dobrých výsledků zařazena do jednotného záchranného systému okresu.

Vzhledem k této skutečnosti a široké členské základně bylo v roce 2001 přikročeno ke generální rekonstrukci požární zbrojnice, jež byla v nevyhovujícím stavu. Bylo přistaveno první patro s velikou společenskou místností pro cca 80 lidí, kuchyňkou, šatnou a toaletami. V přízemí zůstávají garáže a sociální zařízení včetně sprchových koutů. Ukončení celé rekonstrukce a její předání členům SDH bylo uskutečněno ve II. čtvrtletí roku 2002. Členové SDH tak za svoji záslužnou a obětavou práci dostali zaslouženou odměnu.

V současné době má kosmonoský sbor dobrovolných hasičů na dvaasedmdesát členů. Jak uvedl starosta kosmonoského sboru Josef Bergl, v současné době se dobrovolní hasiči neobejdou bez pomoc sponzorů a přispěvovatelů. „Rád bych poděkoval všem, kteří přispívají na činnost hasičů, hlavně městu Kosmonosy. Město má skutečně zájem a podporuje veškeré spolky včetně hasičů,“ uvedl Josef Bergl.

Sbor získává tedy finance jak od města a sponzorů, tak i různými činnostmi. „Provádíme například sběr železného šrotu nebo úklid pro město, který jsme schopni zvládnout svojí technikou, napříkad kácení stromů. Nějaký zisk máme i z pořádání hasičského plesu či z občerstvení na nedávné soutěži v požárním sportu,“ řekl Berg.

Požární sport je pro kosmonoský sbor nedílnou součástí, která má dloholetou tradici. 23. května 2009 se například v Kosmonosích uskutečnil již pátnáctý ročník Memoriálu Josefa Ryse.

„V současnosti jezdí na závody jen družstvo mužů. Měli jsme družstvo žen, ale bohužel, letos ženy nesoutěží. Závody se konají o víkendu a závodnice většinou o víkendu pracují. V minulých letech už docházelo k tomu, že se členky nahrazovaly ostatními z jiných družstev,“ podotkl Bergl.

Podle starosty kosmonoských hasičů po loňském útlumu začalo družstvo mužů z Kosmonos opět bodovat. První část Jizerské ligy přinesla družstvu body, takže se společně se Sychrovem nyní dělí o první místo. Muži bodovali i v prvních třech soutěžích Boleslavského poháru, kde byli dvakrát první a jednou druzí.

Od poloviny sedmdesátých let se Sbor dobrovolných hasičů Kosmonosy snaží pracovat s i dětmi. Poslední roky je však zájem kosmonoských dětí menší. „Je to problém větších měst. Nabídka je taková, že děti oslovuje zkrátka něco jiného. V menších obcích tradice přetrvává více. Je skutečně problém děti oslovit a získat,“ podotkl starosta Bergl.

Další informace čtěte ZDE.