V jarním dni kolem půl jedenácté dopoledne začalo velké prověřovací cvičení, jež mělo za cíl ověřit funkční součinnost jednotlivých složek integrovaného záchranného systému (IZS) na území Mladoboleslavska.

Akce nebyla dopředu ohlášena. Hasiči z Bezna se o ní dozvěděli až z dispečinku. Vyjeli tedy tak, jako by šlo o reálný zásah. Věděli, že jedou k vybuchlé munici.

Kromě bezenské výjezdní jednotky pod velením Martina Khola byly z okresu ke cvičení přivolány také jednotky profesionálních hasičů z Benátek nad Jizerou, Mladé Boleslavi a Staré Boleslavi a jednotky sborů dobrovolných hasičů (SDH) Chotětov a Luštěnice.

Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje jako hlavní koordinátor krajského záchranného systému, měl na místě připravenu scénu, již by málokdo chtěl vidět na živo.

Scénář zásahu vypadal následovně: v lese v benáteckém katastru došlo na školním výletě k nalezení a posléze k výbuchu munice následkem detonace bylo zraněno a usmrceno několik osob.

CENNÉ ZKUŠENOSTI

První část cvičení proběhla přímo na místě v lese, druhá pak v nemocnici Mladá Boleslav, kam byly zraněné osoby, tedy v tomto případě naštěstí jen figuranti, převáženy.

Cvičení přineslo všem zúčastněným mnoho poznatků a zkušeností. Zásahová jednotka SDH Bezno nyní spolu s ostatními čeká na detailní vyhodnocení celé akce, aby následně mohly být do systému přípravy zapracovány případné korekce v součinnosti složek krajského IZS.