V roce 1995 vznikla výjezdová jednotka, která je zařazena do integrovaného záchranného systému okresu Mladá Boleslav. Během svého působení jednotka mnohokrát pomáhala profesionálům nebo zasahovala sama v blízkém i vzdálenějším okolí a v roce 2002 se podílela na likvidaci následků povodně.

Kromě záchranných aktivit se hasiči věnují hasičskému sportu, a to jak v kategoriích žáků, tak dospělých. Poslední květnový víkend patřil osmému ročníku Memoriálu inženýra Petra Vonáška v požárním útoku mládeže, který je největším semčickým závodem pro mládež.

Stejně tak se hasiči podílejí na kulturním a společenském životě obce akcemi, jako je hasičský ples, masopust, vinobraní, pomlázková nebo mikulášská zábava. Peníze potřebné pro pořádání těchto akcí získávají prostřednictvím brigád a sběru železa.

O Velikonocích například pořádali velký jarní úklid hasičárny, kterého se zúčastnili v hojném počtu. Všem bylo kromě dobrého pocitu odměnou i grilované sele, na kterém si pochutnali při společném večerním posezení.

V roce 2020 uplyne od založení sboru už 130 let, a tak se hasiči připravují na významné jubileum a plánují, jak nejlépe ho společně mezi sebou i se semčickými obyvateli oslaví.

Michaela Barvová