oman Bárta je u zdejšího sboru dobrovolných hasičů pět let, je jejich starostou. „Už dříve jsem byl ve sborech na Horkách a v Chotětově,“ doplnil.

Benátecký sbor dobrovolných hasičů má celkem dvacet dva členy. „Aktivních nás je asi jedenáct, zbytek jsou starší muži, ženy a děti.“ Ženy ani netvoří družstvo pro požární sport, protože jich je málo. Mezi aktivity sboru patří soutěže v požárním sportu. „Moc jiných akcí, například plesy, neděláme, je to totiž finančně náročné. Pořádáme Dny otevřených dveří nebo se účastníme akcí Klubu dětí a mládeže,“ řekl Bárta.

Sbor dobrovolných hasičů Benátky nad Jizerou před dvěma lety oslavil 130. výročí svého založení. Sbor totiž vznikl 17. června 1877.

V letošním roce měl sbor několik zásahů. „Zasahovali jsme u hořících domů, skládky, stohů i lesů. Co se týká povodní, tak letos byl vytopen pouze jeden dům v našem okrese.“ Hasičským počinem by Roman Bárta jmenoval hned několik výjezdů, ale jeden považuje za dosud nejdůležitější. „Byli jsme u hořícího paneláku v Čelákovicích. Je to už dva roky. Osmipatrový panelák hořel jen proto, že nějaká žena nechala na sporáku pánev s olejem. Ten chytl a digestoří se oheň dostal až na střechu, která začala celá hořet včetně bytů v posledních patrech,“ zavzpomínal Bárta.

Zdejší sbor dobrovolných hasičů tvoří parta kamarádů. „Scházíme se i mimo, chodíme spolu i na pivo,“ dodává s úsměvem Bárta.

Kozlův hasičský počin - HLASUJTE ZDE