Kousek, jaký se v historii samostatné české ligy povedl zatím pouze jednou, byl o víkendu k vidění ve středočeské I. A třídě. Brankář Záryb se gólem ze hry zapsal do listiny. Středočeský Deník v této souvislosti zapátral i po dalších střelcích dřímajících mezi tyčemi. 

„Když bylo méně lidí, posílali mě na hrot, navíc hraji Hanspaulku. Nějaký gól už jsem tedy dal, ale z pozice brankáře vůbec,“ svěřil se přešťastný Michal Šulc.

Jednička A-třídního celku z Prahy-východ v závěru hrací doby srovnala hlavičkou po rohu utkání s béčkem Českého Brodu na 2:2.
Devětadvacetiletý gólman Záryb tak napodobil slavnějšího kolegu. Zdeňku Zlámalovi se před dvěma lety v dresu Bohemky podařilo rozvlnit síť na Dukle. „Taky vyrovnával na dva-dva,“ vybavuje si Michal Šulc situaci, která v elitní české soutěži zůstává ojedinělou. „Myslím, že je snem každého brankáře jít na konci zápasu na roh nebo standardku a dát branku,“ užívá si svůj moment slávy.

Fotbalisté Zlína (ve žlutém) v nedělním 11. kole  doma nečekaně vysoko podlehli Mladé Boleslavi 1:5.
Nic nedáme zadarmo, vzkazuje Boleslavi druhé mužstvo ČFL

Jako bonus navíc přidal v rozstřelu rozhodující penaltu. Jejich kopání pravidelně piluje a na své protějšky si věří. „Pro mě jako brankáře je jednodušší kopat penalty, zhruba vím, jak se gólman proti mně zachová,“ říká. 

Ač střílení gólů Michala asi jako každého baví, z brány se nehrne. Jak sám s úsměvem podotýká, hřiště je pro něj příliš velké.

Vzácnou shodou okolností pak nebyl jediným strážcem svatyně, který o víkendu střelecky pokořil fotbalisty Českého Brodu. Divizní áčko čelilo v zápase se čtyřmi červenými v Lounech penaltě. K její exekuci přiběhl z opačného brankoviště Jakub Pokorný. Nezaváhal a poslal Ordelta k opačné tyči. Při výhře 2:1 to ale hosty z Kolínska zdaleka nemrzelo tolik jako jejich rezervu.

K PENALTÁM NIKOHO NEPOUŠTÍ

Proměňováním penalt si chytání zpestřuje i řada dalších. Na Mladoboleslavsku je v této disciplíně fenoménem Jaroslav Bílek ze Sportingu. Povoláním sportovní redaktor Boleslavského deníku si vede pečlivou osobní statistiku.

A má se čím pochlubit: za posledních sedm sezon si připravil míč na puntík v devatenácti případech. Osmnáctkrát proměnil. Naposledy za rezervu v uplynulém kole čtvrté třídy. Není tak překvapením, že na penaltu je určený za každého stavu – nejen rozhodnutého, jak bývá u brankářů klasikou.

„Jeden rok jsem byl po tragickém podzimu, kdy se nám moc nedařilo, dokonce nejlepším střelcem áčka ve třetí třídě,“ přidává Bílek další postřeh.

Zatímco on letos na podzim rozvlnil sít poprvé, Ladislav Pokorný, chytající třetí třídu na Kolínsku, patří se čtyřmi góly mezi nejlepší střelce SK Třebovle. Problémem pro jednačtyřicetiletého matadora nejsou ani dvě penalty v jediném utkání. Proti béčku Zásmuk proměnil obě.

Velké derby I. A třídy: Hřebeč (v pruhovaném) porazila doma Libušín 3:1.
Hřebeč a Libušín: Nervy, přesto návrat do čela

Na Kladensku kraluje gólmanům Michal Pergl z SK Družec, který si vedle pokutových kopů občas střihne i přímý kop.

„Dal jsem z nich šest gólů,“ prozradil s tím, že ve své kariéře pokořil kolegu v protější bráně plus minus pětadvacetkrát. Letos ani loni ale neskóroval. „Už mě k tomu nepustí,“ usmál se dvaačtyřicetiletý brankář a dodal, že v Družci vyjma Michala Ziebera zahrává standardky také kouč české U19 Jan Suchopárek.

Michal pracoval na kopací technice v mládeži SK Kladno, kdy jako brankář zůstával na hřišti i po tréninku a mimo jiné piloval trestňáky.

Na Nymbursku platí za tradičního exekutora pokutových kopů milovický Ondřej Fišer. V rozehraném ročníku I. B třídy je zatím na jednom úspěchu, v předešlém skóroval dvakrát.

V uplynulém kole na sebe upozornil znovu, ovšem docela jinak – kuriózně inkasovanou brankou. V Hlízově trefil odkopem protihráče do zad tak nešťastně, že se míč po odrazu zatřepetal v síti. Tenhle gól si ale rozhodně počítat nebude…

František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.
ON-LINE: Ptali jste se mistra světa v malém fotbale Františka Hakla